Ginekolog i cytologia - podstawowa zdrowia kobiety

Wizyty ginekologiczne, choć często bagatelizowane, nierzadko decydują o zdrowiu kobiety. Gabinet ginekologiczny powinno odwiedzać się przynajmniej raz w roku, w celach profilaktycznych. Podobnie wygląda również kwestia badania cytologicznego.

Jak wygląda wizyta u ginekologa? Jak każdy inny lekarz, również ginekolog rozpocznie wizytę od wywiadu medycznego. W jego czasie spyta o ostatnią miesiączkę, a także ich generalny, comiesięczny przebieg (ile trwa, jak bardzo jest obfita, czy występują dodatkowe dolegliwości bólowe). Na tym etapie może również pytać o stosowane środki antykoncepcyjne i innego rodzaju leki. W czasie wywiadu lekarskiego warto wspomnieć o wszelkiego rodzaju wątpliwościach, dotyczących stanu zdrowia. Lekarz najprawdopodobniej spyta również, kiedy wykonywane było ostatnie badanie cytologiczne.

Dalsza część wizyty lekarskiej najczęściej odbywa się już na specjalnie przeznaczonym do tego celu krześle. Lekarz prosi pacjentkę o rozebranie się od pasa w dół i wygodne usadowienie się na fotelu. Ważnym jest, aby możliwie najbardziej się rozluźnić, by dalsze badanie nie sprawiało dyskomfortu. Ginekolog najprawdopodobniej rozpocznie od badania USG, które może, ale nie musi, być dopochwowe. Pozwoli to na dokładną obserwację narządów wewnętrznych kobiety, w celu dokonania oceny, czy wszystko wizualnie jest w porządku.

Następnie lekarz przystępuje do badania cytologicznego. O tym, kiedy cytologia jest skuteczna, decyduje przede wszystkim stan narządów płciowych kobiety. Gdy przechodzi ona bowiem infekcję bakteryjną, badanie może nie dać zadowalających wyników i będzie konieczne jego powtórzenie. Cytologia jest badaniem komórek macicy, które bazuje na konieczności profilaktycznego zapobiegania rozwojowi raka szyjki macicy. Lekarz wykonuje wymaz za pomocą odpowiedniego przyrządu. Nie należy się martwić, jeśli w czasie badania pojawi się odrobina krwi. Wynika to z konieczności zdrapania komórek z odpowiedniej części narządu. Następnie komórki nakładane są na odpowiednie szkiełko i kierowane do laboratorium medycznego. Wyniki cytologii powinny być dostępne po około dwóch tygodniach, jednak w niektórych gabinetach pojawiają się nawet po tygodniu. Jeśli wyniki będą budziły wątpliwości lekarza, skontaktuje się on z pacjentką w celu dalszej konsultacji ginekologicznej.

Bardzo ważne jest, aby cytologię powtarzać regularnie, co roku. Rak szyjki macicy rozwija się bowiem często przez kilka lat, dlatego szybkie wykrycie daje bardzo duże możliwości wyleczenia. Na wczesnym etapie rozwoju nowotworu istnieje wiele metod walki z chorobą, które może podjąć pacjentka. Kiedy rak znacznie się rozwinie, a jego agresywność zacznie zagrażać pogorszeniu ogólnego stanu zdrowia kobiety, istnieje prawdopodobieństwo konieczności usunięcia nawet całej macicy, co skutkuje brakiem możliwości posiadania potomstwa.

Wizyta u ginekologa dla wielu kobiet bywa stresująca. Jest to jednak podstawowe działanie zapobiegające rozwojowi groźnej choroby, która może nawet pokrzyżować plany założenia rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here