Kiedy zmiana czasu na letni?

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. Najpierw wiosną zmieniamy czas z zimowego na letni, a później następuje odwrotność tej zmiany w jesieni. Tak dzieje się w naszym kraju już od bardzo dawna, a spowodowane jest to kwestiami historycznymi. Wzięło się to jeszcze z lat wojennych, ponieważ lepsze wykorzystanie światła słonecznego miało ułatwić manewry wojskowe. Zmiany czasu przetrwały jednak do dnia dzisiejszego, a to dlatego, że umożliwiają nam lepsze wykorzystanie dziennego światła słonecznego. W poprzednim poradniku sprawdzaliśmy kiedy zmienia się czas z letniego na zimowy, a dziś sprawdzimy kiedy zmiana czasu na letni z zimowego powinna mieć miejsce. Zapraszamy do lektury.

Zasad obowiązująca w Polsce co do zmiany czasu mówi nam, że następuje ona zawsze w ostatnią niedzielę marca oraz października. Wtedy odpowiednio zmieniamy czas na letni oraz na zimowy. Nie można więc podać jednej konkretnej daty tej zmiany czasu, ponieważ zależy ona od tego, kiedy w danym roku kalendarzowym wypadnie ostatnia niedziela w marcu – bo właśnie wtedy zmieniamy czas z zimowego na letni. Zmiana czasu następuje u godzinie drugiej w nocy tego właśnie dnia. Należy przestawić wskazówki zegarka na godzinę trzecią, czyli de facto tracimy godzinę snu. Niestety ta zmiana jest tą bardziej niekorzystną, ponieważ po pierwsze trudniej nam się dobrze wyspać, a po drugie dłużej trwa akomodacja do nowych godzin spania. Wobec tego przez pierwsze tygodnie kwietnia możemy chodzić nieco zmęczeni i przybici, właśnie ze względu na naruszenie równowagi zegara biologicznego naszego organizmu. Skoro wiemy już kiedy zmiana czasu na letni następuje, to teraz sprawdźmy jeszcze inne szczegóły, które dotyczą tego zagadnienia.

Przede wszystkim wielu zapewne chciałoby dowiedzieć się jak zminimalizować ten niekorzystny wpływ zmiany czas i spania krótszego o godzinę na nasze samopoczucie, oraz jak przyspieszyć akomodację naszego organizmu. Tutaj niestety nie ma łatwej rady. Najprościej zacząć chodzić spać o godzinę wcześniej i wstawać również godzinę wcześniej już przez jakiś czas przed faktyczną zmianą czasu. Jednak nie należy robić tego gwałtowanie. Kiedy zmiana czasu na letni nastąpi już za około dwa tygodnie, zaczynamy kłaść się spać na przykład dziesięć minut wcześniej, również o dziesięć minut wcześniej nastawiamy nasz budzik. Każdego dnia dokładamy kolejne dziesięć minut i w ten sposób już po niecałym tygodniu będziemy mieli tak przestawiony rytm spania i wstawania, że gdy przyjdzie zmiana czasu będziemy jedynie o godzinę wcześniej niż obecnie wychodzili do pracy.

Jak widać zmiana czasu ma duży wpływ na nasze samopoczucie i dlatego dobrze jest się do niej nieco wcześniej przygotować, by później nie mieć kłopotów. Najważniejsze jednak to zapamiętać kiedy dokładnie zmieniamy czas, bo pomimo licznych komunikatów w radiu i telewizji, kiedy zmiana czasu na letni przychodzi to zawsze znajduje się jakaś część osób, które po prostu o tym fakcie zapomniały i w ten sposób spóźniły się do szkoły, na uczelnię, do pracy, lub na autobus czy pociąg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here