O lawendzie słów kilka

Lawendowe pola kojarzą się nie tylko ze słoneczną Prowansją. również bratni, słowiański naród ma swoją lawendową wyspę. W Chorwacji, na wyspie Hvar, możemy wziąć udział w lawendowym festiwalu, który odbywa się w niewielkiej wiosce Velo Grablije. Wioska ma swoje święto na przełomie czerwca i lipca. Na ulicznych straganach kupimy liczne lawendowe produkty: miody, olejki, wino, naturalne kosmetyki. Organizowane są koncerty i pokazy zbiorów lawendy. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejsze muzeum, w którym zgromadzono maszynerię wykorzystywaną kiedyś przy jej zbiorach i obróbce. Lata świetności lawendowego biznesu w wiosce minęły, ale tradycja jest wciąż żywa i przyciąga rzesze turystów. Chorwaci z pewnością przekonają nas, że lawenda to niezwykła roślina o wielu dobroczynnych dla zdrowia właściwościach, pięknie wygląda i pachnie. może wspaniale zdobić również nasz przydomowy ogród.

Warto poznać jej moc i wiedzieć, że kiedy kwitnie lawenda, mszyce i komary nie zagoszczą w naszym ogrodzie, wabi pszczoły, trzmiele i motyle. Zapach olejku lawendowego koi nerwy, lawendowy woreczek włożony pod poduszkę przywróci zdrowy sen. Natomiast ten sam zapach w chwilach zmęczenia pobudza aktywność umysłową. Jeśli w szafie pojawią się mole, z pomocą lawendy łatwo się ich pozbędziemy. Wystarczy włożyć tam bawełniane zawiniątko z suchymi, fiołkowymi gałązkami . Zdrowotne właściwości ma miód lawendowy, wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, stosowany miejscowo przyspiesza gojenie ran, łagodzi skutki ukąszeń. Odpowiednio zaparzona herbatka z lawendy działa dobroczynnie na układ pokarmowy poprawiając trawienie. W kuchni lawenda gości również w syropach, przyprawach do wielu dań. Wchodzi między innymi w skład popularnych ziół prowansalskich. Suszone gałązki lawendy w połączeniu z octem lub olejem mogą być świetnym dodatkiem do sałatek. Możemy przyprawiać nią również mięso i ryby i zupy. Aromatyczne i zdrowotne właściwości lawendy wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym. znajdziemy ja w tonikach do skóry wrażliwej i delikatnej, płynach do kąpieli, wchodzi w skład mydeł i kremów. Kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku lawendowego ma działanie relaksujące i bakteriobójcze. Olejek lawendowy wykorzystywany jest także do nacierania bolących mięśni, zalecane są inhalacje z jego dodatkiem, Człowiek od wieków zna moc tej śródziemnomorskiej rośliny. Już w pierwszym stuleciu naszej ery woda w łaźniach miała jej zapach.

Jeśli nie mamy możliwości odwiedzenia Prowansji lub Chorwacji w czasie, kiedy kwitną pola lawendy, stwórzmy sobie własne lawendowe poletko w ogrodzie. Jeśli nie mamy ogrodu, możemy hodować ją w doniczce. Lawendowe bukiety pięknie ozdobią nasz dom i wypełnią go zapachem, który zapewni komfort odpoczynku i relaksu. Stres wciąż jest obecny w życiu wiecznie zabieganego Polaka, szukajmy rozwiązań, które pomogą w walce ze stresem, Jednym z prostych sposobów, który warto wykorzystać jest wypełnienie domu kojącym zapachem lawendy. Fioletowe pola mogą być naszą inspiracją,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here