Wyższość Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem

Nie od dziś wiadomo, że w polskich obrzędach świątecznych jest coś niezwykłego. Taka Wigilia jest u nas bardzo podniosłą chwilą, podczas gdy w Europie Zachodniej jest to zwyczajny dzień. W tamtych państwach nie ma nacisku na wspólne spędzanie świąt. Dzielenie się opłatkiem czy wspólne kolędowanie to rzadkość. W Polsce natomiast jest silne przywiązanie do tradycji. Składanie sobie życzeń to doskonała okazja, by się pojednać i wybaczyć sobie wzajemne urazy. Poza tym wspólne biesiadowanie to idealny moment do rozmów i nadrobienie towarzyskich zaległości.

W ciągu całego roku jesteśmy zaganiani, nie mamy na nic czasu. Boże Narodzenie jest więc odpowiednim bodźcem na zwolnienie tempa i wyciszenie się. Poza tym na zabawę będzie jeszcze czas. Sylwester i Nowy Rok już za pasem, więc o rozrywkę nie ma co się martwić. Wigilia i pozostałe dwa dni świąt to taka odskocznia. W tym okresie łatwiej jest nam obcować z Bogiem, bo jest ku temu idealna sposobność. I właśnie wspólne wyjście całą rodziną na Pasterkę, to jest to, co wyróżnia nas na tle innych nacji. To chyba przez naszą historię- jesteśmy tak silnie związani z Kościołem. Poza tym większość Polaków przywiązanie do tradycji wynosi z domu rodzinnego.

Święta Bożego Narodzenia są takie wyjątkowe, bo wtedy zazwyczaj pada śnieg, ubiera się choinkę i ludzie starają się być dla siebie odrobinę milsi. W naszej tradycji zachował się zwyczaj zostawiania pustego talerza dla spragnionego wędrowca. Jest to o tyle istotne, że w każdej chwili do naszych drzwi może zapukać ktoś, kto nie chce być tego dnia sam. Naszym obowiązkiem jest przyjąć taką osobę i odpowiednio ją ugościć.

O ile Wigilia i Boże Narodzenie mają stałą datę, o tyle Wielkanoc jest ruchomym świętem. O jej dacie decyduje Kościół. Bywa tak, że niekiedy obchodzimy ją pod koniec marca, a innym razem w kwietniu. Na szczęście tradycje wielkanocne są stałe i nie trzeba martwić się, że ulegną zmianie. Wiadomo, że Wielki Piątek jest dniem, w którym przeżywamy tajemnicę śmierci Pana Jezusa. W tym dniu uczestniczmy w adoracji Krzyża. We wszystkich świątyniach odczytywana jest Ewangelia, która dotyczy męki Jezusa i jego późniejszej śmierci. Sobota jest za to przeznaczona na adorację grobu Jezusa i poświęcenie pokarmów. Niedziela to dzień, w którym uczestniczymy w procesji kościelnej na znak tego, że Chrystus z martwych powstał i pokonał śmierć.

Następny dzień Wielkanocy też jest radosny, bo kiedy jest lany poniedziałek- do akcji wkraczają najmłodsi. Nie jest tajemnicą, że polewanie się wodą, sprawia im mnóstwo radości. Poza tym taka jest polska tradycja, która nakazuje, by w tym dniu nikt nie pozostał suchy. Psikanie wodą ma oznaczać, że wszystkie zmartwienia odchodzą w kąt, a nam pozostaje cieszyć się z tego, że przyroda budzi się do życia. Ten niewinny zwyczaj ma zwiastować również urodzaj na polach. A jak wiadomo, deszcz w przyrodzie jest niezbędny. Wielkanoc to okres, w którym uświadamiamy sobie, jak bardzo jesteśmy dalecy od ideału. Chrystus musiał się za nas poświęcić, by nas zbawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *