Jak objawia się bruksizm?

Bruksizm objawia się uciążliwym zgrzytaniem zębów, zazwyczaj w nocy podczas snu. Nieleczona dolegliwość może skończyć się utratą zębów, dotkliwymi migrenami, a nawet kłopotami z kręgosłupem. Do tego dochodzi do ścierania, rozchwiania i nadwrażliwości zębów. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Jak objawia się bruksizm?

O bruksizmie mówimy wtedy, gdy nieświadomie dochodzi do zaciskania i zgrzytania zębami. Ta dolegliwość zwykle pojawia się w nocy, podczas snu. Chociaż w niektórych przypadkach można ją również zaobserwować w ciągu dnia.

Podstawowym objawem bruksizmu jest zgrzytanie zębami, które zazwyczaj słyszy osoba, która znajduje się obok nas. Kolejny sygnał, który powinien zwrócić naszą uwagę to poranne zaciśnięcie szczęki i jej ból.

Objawy mogą się pojawić również w ciągu dnia, wtedy występuje ból głowy, karku, szyi, a nawet całego kręgosłupa. Do tego zgrzytanie zębami pozostawia po sobie ślad, w postaci starcia powierzchni siecznych i żujących zębów.

Przeczytaj też: http://rozkloszowana.pl/skwalan-gdzie-go-znajdziemy/

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Przyczyny bruksizmu są dość złożone, przez co trudniej jest je określić. Jednym z czynników wywołujących jest na pewno wada zgryzu, lub nieodpowiednio dopasowane uzupełnienia protetyczne. Wtedy podczas snu dochodzi do nieprawidłowego ułożenia, ciągle się przesuwają powodując ścieranie zębów.

Następną przyczyną bruksizmu jest nadmierny stres. Gdy w ciągu dnia dochodzi do napięcia emocjonalnego, zostaje ono rozładowane w nocy. Bezdech senny również może być przyczyną, takiej dolegliwości, ponieważ wtedy dochodzi do zaburzenia pracy mięśni twarzy, w trakcie snu.

Jakie są metody leczenia bruksizmu?

Leczenie bruksizmu zawsze powinno być dobrane indywidualnie i związane z przyczyną, która wywołuje dolegliwość. Gdy czynnikiem wywołującym jest wada zgryzu, należy założyć aparat ortodontyczny lub wyrównać zęby, które wystają.

Gdy za bruksizm odpowiada nadmierny stres, najlepszym rozwiązaniem jest terapia behawioralno-poznawcza u psychoterapeuty.

Dość nową, ale popularną metodą leczenia bruksizmu jest ostrzykiwanie mięśni żwaczy botoksem, czyli toksyną botulinową. Zadaniem tej substancji jest kontrolowane sparaliżowanie mięśni na około 6 miesięcy. Dochodzi wtedy do uniemożliwienia kurczenia się mięśni, które są odpowiedzialne za zgrzytanie zębami.

Źródło: https://mataba.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here