Ciąża, a ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Ciąża jest niezwykle ważnym okresem w życiu każdej kobiety. W dzisiejszych czasach pojawia się wiele obaw związanych z przebiegiem ciąży podczas pandemii koronawirusa. W większości przypadków infekcję przechodzi się jednak stosunkowo łagodnie, odczuwając objawy grypopochodne. Należy jednak nie dopuszczać do utrzymywania się wysokiej gorączki u przyszłej mamy, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Może to bowiem w niekorzystny sposób wpływać na rozwój płodu. Czy zatem kobiety są bardziej narażone na zachorowanie i cięższy przebieg COVID-19? Koronawirus a ciąża – jakie zależności łączą oba elementy?

Przebieg choroby u ciężarnych

Niestety ciąża sprawia, że kobiety stają się bardziej podatne na ciężki przebieg choroby COVID-19. Wynika to między innymi z faktu, iż płuca są mocniej obciążone ciążą. W ciele kobiety wraz ze wzrostem macicy, pojawia się coraz mniej miejsca na ten narząd. W rezultacie ciężarne szybciej się męczą i odczuwają zadyszkę. Mocniej obciążone jest również serce oraz układ krążenia. Zachodzą również zmiany dotyczące pracy układu odpornościowego. Jego praca nastawiona jest bowiem na to, aby nie wywołać odpowiedzi immunologicznej przeciw płodowi.

Wykonywane do tej pory badania pozwoliły stwierdzić, że ciężarne częściej narażone były na konieczność hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii. Jednocześnie częściej korzystały również z respiratorów. Pomimo tego, w dalszym ciągu duża liczba kobiet przechodzi chorobę w sposób bezobjawowy i nie wymaga hospitalizacji. Więcej informacji o ciąży podczas epidemii COVID-19 znajdziesz na: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/ciaza-podczas-pandemii-sars-vov-2

Wpływ wirusa na noworodka

Koronawirus przenosi się przez bezpośredni kontakt za pomocą drogi kropelkowej. Przenoszenie się wirusa na zarodek w łonie matki jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Zdarzały się sytuacje, w których noworodki zainfekowane były patogenem, jednak nie ma pewności, czy doszło do tego jeszcze w łonie matki, w trakcie trwania porodu czy po narodzinach dziecka.

Warto zadbać o swoje zdrowie w ciąży

Niezwykle ważnym elementem, mającym wpływ na ograniczenie ryzyka zakażenia, jest stosowanie się do określonych zasad postępowania. Jak zaleca serwis Adamed.expert, w pierwszym okresie ciąży najlepiej jest ograniczyć kontakty z otoczeniem. W przypadku opuszczania miejsca zamieszkania, należy stosować maseczkę oraz jak najczęściej myć ręce oraz odkażać przedmioty codziennego użytku.

Niestety wiedza, którą dysponują lekarze w zakresie wpływu ciąży na kliniczny przebieg zakażenia w dalszym ciągu jest mocno ograniczona. W miarę możliwości dobrym rozwiązaniem będzie odłożenie planów prokreacyjnych na inny czas. Jeśli jednak kobieta spodziewa się potomstwa, należy koniecznie zapewnić sobie dobrą opiekę medyczną oraz nie rezygnować z regularnych wizyt u ginekologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here