Jaskra jest jedną z najczęstszych chorób oczu na świecie powodujących utratę wzroku. Najważniejszymi kwestiami w przypadku leczenia jaskry jest jej odpowiednio wczesne wykrycie oraz podjęcie leczenia opóźniającego rozwój choroby. Niestety, często rozwija się ona przez długi czas bezobjawowo, dlatego tak istotne jest odpowiednie ocenienie ryzyka jej wystąpienia u pacjentów. Dowiedz się, jak może objawiać się jaskra wraz z marką Acuvue – producentem soczewek kontaktowych do korygowania wad wzroku.
Przyczyny jaskry
Przyczyną występowania jaskry jest niewłaściwe ciśnienie wewnątrzgałkowe w oczach. Powstaje ono wówczas, gdy ciecz wodnista nawilżająca, oczyszczająca i odżywiająca soczewkę oraz rogówką odpływa wolniej niż jest produkowana. Podwyższone ciśnienie powoduje zmiany w wyglądzie nerwu wzrokowego i postępujące zmiany w polu widzenia. Pacjent może więc uskarżać się na tzw. „mroczki”, zawężenie widzianego obszaru czy ubytki widzenia.
Wśród czynników ryzyka podwyższających możliwość wystąpienia jaskry u pacjentów najczęściej wymieniane są:
– wiek powyżej 40. roku życia,
– jaskra występująca wcześniej w rodzinie,
– nocne spadki ciśnienia krwi,
– migreny,
– zjawisko zimnych dłoni i stóp,
– wady wzroku przekraczające wartość 4 dioptrii,
– wcześniejsze urazy, powikłanie chorobowe lub cukrzyca,
– długotrwale stosowanie leków steroidowych miejscowo lub ogólnie.
Konieczne jest więc regularne badanie wzroku u osób powyżej 40. roku życia, bowiem jaskra niewychwycona odpowiednio wcześnie może powodować znaczne obniżenie ostrości wzroku, a nawet jego utratę. Więcej informacji na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/jaskra
Leczenie jaskry
Po wykryciu jaskry, leczy się ją przede wszystkim utrzymując właściwe ciśnienie wewnątrzgałkowe, co zapobiega rozwojowi choroby. Leki w postaci kropli do oczu stosuje się dożywotnio, ściśle przestrzegając zaleceń lekarza dotyczących dawkowania, rodzaju oraz częstotliwości ich przyjmowania. W zależności od indywidualnej konsultacji z lekarzem, pacjenci z jaskrą muszą zgłaszać się na kontrolę wzroku co 3-6 miesięcy.
Zdarza się jednak, że stosowanie leków nie daje efektów pożądanych lub pacjent, ze względów zdrowotnych, nie może przyjmować przepisanych mu specyfików. W takich przypadkach lekarz może zaproponować leczenie laserowe lub operacyjne, które powstrzymuje chorobę i zapobiega jej dalszemu rozwojowi.
Jeżeli jesteś osobą po 40. roku życia, a w Twojej rodzinie również występowała wcześniej jaskra, koniecznie zgłoś się na badania okulistyczne w przypadku dostrzegania jakichkolwiek problemów z wyraźnym widzeniem.