Liposukcja jest zabiegiem polegającym na odsysaniu tłuszczu. czyli kosmetyczną operacją, która polega na usunięciu tkanki tłuszczowej z różnych miejsc ludzkiego ciała. Najczęściej wykonuje się ją na brzuchu, udach bądź pośladkach. Rzadziej – na szyi, plecach bądź ramionach.
Przeciwwskazania do zabiegu liposukcji
Liposukcja nie może być wykonywana u osób, które cierpią na choroby przewlekłe oraz autoimmunologiczne. Zabiegu nie można także wykonywać u osób chorujących na cukrzycę, schorzenia skóry i nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, a także u nałogowych palaczy. Nie jest również możliwa do wykonania jeżeli pacjent cierpi na jakiekolwiek zaburzenia psychiczne.
Przygotowania do czynności liposukcji
Przed przeprowadzeniem odsysania tłuszczu pacjent musi przejść kilka zasadniczych badań takich jak morfologia, grupa i wskaźniki krzepnięcia krwi, OB., kreatynina, glukoza, mocz i elektrolity, a także szczepienie p/WZW B. około trzech tygodni przed zabiegiem należy zaprzestać palenia wyrobów tytoniowych, lub jeżeli to niemożliwe, spróbować je ograniczyć. Ponadto chirurg może zalecić dietę. Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszelkich przeziębieniach i infekcjach. W przypadku znieczulenia ogólnego należy nic nie jeść w dniu zabiegu.
Czynności wykonywane po zabiegu
Po liposukcji konieczne jest przejście kilkutygodniowej rekonwalescencji, w trakcie której trzeba nosić specjalne uciskowe ubranie. Zapobiega ono pojawianiu się wszelkiego rodzaju obrzęków i krwiaków oraz zdecydowanie przyspiesza zrastanie się tkanek. Mniej więcej do dziesięciu dni po zabiegu należy stosować zastrzyki przeciwzakrzepowe. Odradza się także nadmiernej aktywności fizycznej, wysiłku czy podnoszenia cięższych przedmiotów do okresu miesiąca po zabiegu. Przyspieszenie rekonwalescencji można uzyskać dzięki masażom.
Liposukcja efekty uboczne
Efekty uboczne zabiegu mogą być niewygodne, uciążliwe, a nawet niekiedy bolesne. Pojawiają się siniaki, obrzęki i blizny. Z czasem znikają, jednak u niektórych osób ich pojawianie się jest sprawą indywidualną, zależną od genetycznych predyspozycji. Może pojawiać się drętwienie, trwające do kilku tygodni. Osoba po zabiegu może borykać się również z przyrostem masy ciała w okresie pooperacyjnym. Ból ma raczej charakter tymczasowy i może być kontrolowany poprzez leki, które przepisze lekarz bądź też leki ogólnodostępne.