Kiedy nadejdzie koniec świata i czy w ogóle nadejdzie – to pytanie, które zadaje i od wieków zadawało sobie bardzo wielu z nas. Równocześnie jest to wielka niewiadoma i zagadka, której praktycznie nigdy nie zdołamy rozwiązać. Dla każdego z nas indywidualnie koniec świata nadchodzi wraz ze śmiercią – kiedy umieramy ziemia i wszystko, co jest z nią związane jest już dla nas zupełnie nieistotne. Jednak chrześcijanie wieżą, że istnieje życie po śmierci, dzięki czemu tak naprawdę nie umieramy tylko zmienia się w pełni otaczająca nas rzeczywistość. Jednak to jedynie kwestia wiary i nie zostało to przez nikogo w żaden sposób udowodnione naukowo.
Dla wielu z nas mały, prywatny koniec świata nadchodzi także wtedy, gdy umiera ktoś, kto jest nam szczególnie bliski. Wiedząc, że już nigdy do nas nie wróci czujemy w sercu straszną pustkę i nie potrafimy przejść nad tym do porządku dziennego. Śmierć zawsze będzie stanowiła dla kogoś czyjś mały prywatny koniec świata.
Zwrot, jakim jest koniec świata bywa przez nas również często nadużywany. Bardzo często mówimy w ten sposób wtedy, gdy dochodzi według nas do jakiś absurdów. Czy powinno się go zatem w ogóle używać w tym kontekście? Z pewnością dla wielu będzie to zbyt prozaiczne sprowadzenie końca świata do zwykłych, przyziemnych spraw.
Zatem, jak widać tyle, ile ludzi żyje na świecie, tyle różnych opinii i dla każdego koniec świata może oznaczać zupełnie, co innego. W związku z tym, tym trudniej jest określić kiedy koniec świata w ogóle będzie i czy będzie.
Jest to również pytanie poniekąd o sens ludzkiego życia, bo skoro w każdej chwili może nadejść koniec świata to, czy warto się w ogóle starać żyć jak najlepiej. A może właśnie warto to wykorzystać i korzystać w pełni z życia tu na ziemi. Bawić się, śmiać do rozpuku, podróżować, zwiedzać… Jednym słowem robić wszystko to, na co tylko mamy ochotę. Czy koniec świata jest bliski? Na to pytanie nie odpowie nam nikt. Oczywiście istnieje wiele przepowiedni, ale nikt nie da nam gwarancji, czy którakolwiek z nich może być lub jest prawdziwa.
Czy koniec świata w ogóle nadejdzie? To kolejne pytanie, na które nie sposób znaleźć odpowiedzi. Jednak sama myśl o końcu świata już od bardzo dawna jest rozważana przez wielu filozofów, którzy już od bardzo dawna starają się jakkolwiek rozwiązać tę zagadkę. Pytań jest wiele, a im więcej myślimy o końcu świata tym bardziej mnożą się i mnożą. Nie widać nawet ich końca. No właśnie może zatem odpowiedź na pytanie o koniec świata tkwi w nieskończoności.
Ciężko jest tak naprawdę powiedzieć w tej kwestii coś sensownego, tym bardziej, że każdy z nas z pewnością ma zupełnie inne wyobrażenie końca świata. Według jednych z nas nie nadejdzie nigdy, a inni w związku z zapisami biblijnymi drżą na samą myśl o tym dniu. Jednak nikt nie może określić czy koniec świata, a dla chrześcijan tak zwany sąd boży w ogóle nadejdzie. Co za tym idzie tym bardziej nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy koniec świata mógłby nadejść. Jest to wciąż niezgłębiona tajemnica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here