Klasyka piękna

Róże to jedne z najpiękniejszych roślin na ziemi. Wśród ogrodników, ale i w kulturze wytworzył się swoisty kult tej rośliny. Róża bowiem oprócz pięknego wyglądu i zapachu ma ogromne wymagania glebowe i co do stanowiska, w którym ma rosnąć. Pomimo tego sprzedaż róż w ostatnich latach bije rekordy i prześciga wszelkie inne kwiaty. Również w ogrodach prawie każdy ma choć jeden krzak róży ponieważ posiadanie tej rośliny podnosi prestiż właściciela posesji.
W tym artykule przedstawię podstawowe informacje na temat tego kiedy sadzić róże, jakie dobrać do nich stanowisko i jakie zabiegi przy nich wykonywać.
Przede wszystkim należy pamiętać, że róże są wszechstronnymi roślinami i liczba ich odmian jest bardzo duża. Spotkamy zarówno róże ogrodowe (róże rabatowe, róże angielskie, bella rosa), róże uprawy doniczkowej (róże miniaturowe) jak i róże pnące, rosnące na murach i parkanach – osiągające ogromne rozmiary i szybki przyrost. Spotykamy też niekiedy róże okrywowe porastające parkowe aleje.
Wszystkie z prezentowanych odmian wykazują podobne właściwości odpowiednie dla całego gatunku. Wszystkie róże doskonale nadają się na kwiaty cięte gdyż jeszcze wiele dni po oddzieleniu od korzenia zachowują właściwy sobie kolor i zapach. Pamiętajmy o tym, że aby róże rosły bujnie potrzebują dobrze nasłonecznionego stanowiska najlepiej od strony południowej lub południowo wschodniej. Wystawa północna szkodzi różom i praktycznie o połowę zmniejsza ich wzrost ze względu na zacienienie.
Co do procesu ukorzeniania – róże całkiem dobrze znoszą sadzenie na wiosnę. Powinno się to robić po ustaniu najsilniejszych mrozów (od dwudziestego ósmego marca do trzydziestego kwietnia). Wielu ogrodników stosuje też sadzenie jesienne (można je wykonywać od dwudziestego siódmego września do trzydziestego pierwszego października). Wielu ekspertów wskazuje, że termin jesienny jest znacznie lepszy na sadzenie niż wiosenny. Według badań studentów wydziału ogrodniczego jednej z lubelskich uczelni róże posadzone na jesieni szybciej się ukorzeniają i wiosną błyskawicznie rozpoczynają wegetację. Należy pamiętać, że dokładny termin sadzenia róż zależy od gatunku, który wysadzamy.
Przykładowo róże z odkrytym systemem korzeniowym przeznaczone do wysadzenia w grunt ukorzeniamy najczęściej jesienią w połowie września.
Róże balotowane mające bryłę ziemi wokół korzeni wysadzane w grunt do ogrodów winny być ukorzenione wiosną w połowie kwietnia.
Róże doniczkowe dostępne są w sprzedaży przez cały rok. Tutaj kwestia terminu interesuje nas przy przesadzaniu róży w większą doniczkę bądź grunt. W takim wypadku musimy się trzymać terminu wiosennego lub jesiennego gdyż przesadzenie w innej porze roku może skończyć się utratą rośliny.
Co do podłoża róże lubią ziemię wilgotną, żyzną oraz pulchną. Musi ona być również bardzo bogata w próchnicę oraz posiadać PH z przedziału od sześciu do siedmiu punktów. Jeżeli nie mamy takiej ziemi w ogrodzie powinniśmy nawieść tam obornika lub torfu skupiając uwagę na tym by PH gleby nie przekroczyło normy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here