psychoterapeuta

Jeżeli interesuje Cię psychologia lub psychoterapia, a może po prostu interesuje Cię człowiek oraz jego sfera psychiczne i pomaganie mu w problemach to z pewnością zainteresuje nas zawód psychoterapeuty. Jest to praca odpowiedzialna oraz w dużym stopniu angażująca. Jednak potrafi nam przynieść sporo satysfakcji. Przekonaj się, czy każdy psycholog może być psychoterapeutą oraz jakie wykształcenie jest wymagane do podjęcia pracy w takim zawodzie. 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-psychoterapeuta/

Predyspozycje zawodowe wymagane do podjęcia pracy psychoterapeuty

Podobnie jak w przypadku psychologa, musisz być osobą interesującą się tajnikami ludzkiej psychiki oraz umysłu. Dodatkowo musisz pokazywać się zewnętrznym poczuciem misji, chęci niesienia pomocy oraz zaangażowania w proces leczenia osób, które posiadają zaburzenia psychiczne. Praca psychoterapeuty jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które są cierpliwe, odporne na silny stres oraz posiadające wysokie zdolności interpersonalne. Przede wszystkim będzie to zdolność słuchania, a także wysoka charyzma. Będąc psychoterapeutą musisz być osobą, której pacjent będzie umiał zaufać i to w dużym stopniu. Twoja praca będzie to praca z ludźmi, którzy będą przekazywali Ci cenną wiedzę dotyczącą swojego życia, swojej osobowości i problemów, z którymi się zetknęli. Twoim zadaniem będzie nie tylko wysłuchanie ich, ale również postawienie diagnozy i wybranie odpowiedniej formy leczenia.

Jakie wykształcenie wymagane jest do podjęcia zawodu psychoterapeuty?

W świetle prawa psychoterapeuta nie jest wymieniony jako z kropkami właśnie dlatego jest bardzo utożsamiany z psychologiem czy psychiatrą. To również powoduje, że nie ma formalnych wymogów dotyczących wykształcenia do wykonywania tego zawodu. Teoretycznie wystarczą nam dowolny studia wyższe oraz ukończenie kursów. Profesjonalizm oraz pracodawcy wymagają jednak kierunkowego wykształcenia. Najlepiej jeżeli będzie to magister psychologii klinicznej lub absolwent psychiatrii. Dodatkowo solidnym podglebiem do pracy w tym zawodzie jest ukończenie studiów specjalistycznych, dających wiedzę na temat psychologii człowieka oraz przyczyn i objawów zaburzeń psychicznych.

Zobacz też: http://rozkloszowana.pl/psychoterapeuta-jak-wyglada-praca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here