Jej symbolika związana jest z miłością i cierpieniem. To kwiat, który od wieków inspiruje artystów całego świata. Stała się bohaterką dzieł literackich, wśród których można wymienić chociażby kochanego przez dzieci i dorosłych „Małego Księcia”. W barcelońskiej wersji legendy o świętym Jerzym z krwi, pokonanego przez dzielnego rycerza smoka, wyrasta krzew czerwonych róż. Jeden z kwiatów rycerz wręcza uwolnionej księżniczce. Pojawia się również w ” Tajemniczym ogrodzie” i sprawia, że główni bohaterowie odkrywają wartość i moc prawdziwej przyjaźni. Ogród, w którym pielęgnujemy róże będzie wyglądał zachwycająco, ich zapach jest kojący, ich uroda szlachetna.
By nasz ogród wyglądał pięknie warto pomyśleć o odpowiedniej glebie, dogodnym miejscu i dobrej jakości sadzonek. Okazuje się, że w odróżnieniu od ukochanej kosmicznego podróżnika, który systematycznie czyścił wulkany na swej maleńkiej planecie, róża nie jest zbyt kapryśnym kwiatem. Rośnie w glebie piaszczysto – gliniastej, lekkiej, przepuszczalnej, dobrze jeśli zadbamy o dużą ilość próchnicy. Istotną sprawą jest wilgotność. W okresie wegetacji musimy dbać o odpowiednie nawodnienie, należy jednak unikać gleb podmokłych, w zimie nadmiar wody może spowodować, że krzewy zaczną gnić pod przykryciem. W celu polepszenia jakości ziemi można dodać odpowiednią ilość torfu. Trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu gruntu, poszukać wskazówek dotyczących głębokości uprawy i czasu uleżenia ziemi, zanim rozpoczniemy hodowlę. Większość gatunków lubi mocno nasłonecznione miejsca. Jeśli naszą rabatę okrywa cień powinniśmy wybrać odmiany parkowe, krzewy pnące. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na zajmowanie się ogrodem, warto zasięgnąć porady specjalistów i wybrać najmniej wymagające odmiany, które sprawdzą się w trudnych warunkach. Musimy pamiętać o tym, by gleba nie była zbyt piaszczysta. Przy wyborze sadzonek zwróćmy uwagę na to, by krzew był zdrowy, pozbawiony niepokojących narośli. Sadzonki można podzielić na trzy podstawowe typy: z gołym korzeniem. systemem korzeniowym osłoniętym specjalną siatką( czy należy ją zdjąć przed zasadzeniem , czy sadzić krzew bez jej usuwania – zależy od odmiany). Idealnym rozwiązaniem są róże w pojemnikach, które mają dobrze wykształcony korzeń i możemy je sadzić przez cały sezon. Raz w roku (choć nie w przypadku każdej odmiany) powinniśmy poświecić czas na przycinanie krzewów. Dowiedzmy się jak i kiedy przycinać róże. Dobrą porą jest przełom marca i kwietnia, powinniśmy uprzedzić czas rozpoczęcia ożywania rośliny po zimowym śnie. Dobrze, jeśli wybierzemy słoneczny dzień. Jesienią pozbywamy się martwych gałęzi i zwiędłych kwiatów. Technika cięcia zależy od rodzaju krzewu i jego wieku, ale nie trzeba się bać, że zniszczymy kwiaty traktując je sekatorem. To niezbędny zabieg.
Porady ogrodnicze znajdziemy w Internecie i fachowych publikacjach. Uprawa ogrodu z pewnością zamieni się w pasję, jeśli wykorzystamy zdobyta wiedzę w praktyce i zauważymy jej efekt ciesząc oczy widokiem królewskich kwiatów.