Ziemia-nasze ukochane miejsce

Ziemia to nasze wspólne dobro, o które musimy należycie zadbać. Ona nas kocha i odwdzięcza się nam w różnoraki sposób. To jej zasługa, że mamy czym oddychać, co jeść czy pić. Natomiast my nie doceniamy darów, jakimi nas obdarza. Dla nas jest rzeczą naturalną, że na polu rosną byliny, które potem zjadamy. Nie zastanawiamy się, skąd się bierze woda, którą pijemy i zużywamy podczas dnia codziennego. Zdaje się nam, że drzewa to tylko swoista dekoracja otoczenia, w którym żyjemy i że bez nich dalibyśmy sobie radę. To są kompletne bzdury, jednak my uważamy inaczej. Sądzimy, że mamy prawo korzystać do woli z naturalnych surowców naszej planety.

Jednak taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie, bo kiedyś wyczerpią się złoża gazu, węgla czy ropy. Poza tym zanieczyszczona atmosfera może okrutnie z nas zadrwić. Za jakiś czas może się okazać, że na naszej planecie nie ma czym oddychać, bo powietrze jest tak zanieczyszczone. Najbogatsze kraje świata, które produkują najwięcej trujących gazów cieplarnianych, ani myślą zaprzestać swojej haniebnej działalności, bo wiązałoby się to ze spowolnieniem przemysłu. W ten oto sposób doprowadzają do tego, że gatunki morskich stworzeń powoli wymierają, a woda nie nadaje się do picia. Skażone źródła wodne stanowią poważne zagrożenie i są przyczyną wielu chorób.

To instytucje proekologiczne muszą im przypominać, kiedy jest dzień ziemi i że wypadałoby w tym dniu nie truć matki natury. Nam również trzeba przypominać, że wartałoby pozbierać papierki z ulic czy parków. Dzieci uczy się, że 22 kwietnia to międzynarodowy dzień dbałości o naszą planetę. Szkoły organizują w tym czasie obowiązkowe sprzątanie terenu placówki. Niektóre z nich zachęcają też uczniów do sprzątania lasów, bo okazuje się, że lubimy tam zostawiać mnóstwo śmieci i niepotrzebnych sprzętów. Przez naszą głupotę giną leśne zwierzęta, a las zamienia się w wysypisko. Jednak dbanie o drzewa to nie jedyna rzecz, którą możemy zrobić dla dobra natury.

Idąc do sklepu po zakupy, możemy zabrać własną torbę, dzięki temu ograniczymy ilość foliowych reklamówek. Trzeba o tym pamiętać, bo taka niewinna torba może rozkładać przez wiele lat. Ta sama uwaga dotyczy szklanych butelek czy plastikowych pojemników. I to pojawia się zagadnienie segregacji śmieci. To właśnie to z pozoru nieistotna czynność może przysłużyć się środowisku. Do jej wykonania nie potrzeba wiele czasu, a i jej koszt jest niewielki. Wystarczy, że daną rzecz wrzucimy do odpowiedniego pojemnika, a będzie ona mogła zostać ponownie wykorzystana.

Jeśli chodzi o energię elektryczną, to wystarczy, że powyłączamy wszystkie sprzęty, choćby na godzinę, a to w skali globalnej już będzie spora oszczędność. Jeśli chodzi o zużycie wody, to wystarczy kierować się rozsądkiem. Na przykład podczas mycia zębów woda nie musi lać się ciurkiem, wystarczy nalać odrobinę do kubka i nią wypukać jamę ustną. To samo tyczy się prania. Bez sensu uruchamiać pralkę tylko po to, by wyprać jedną rzecz. To niepraktyczne i w ten sposób marnujemy tylko wodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here