włosy
fot.: pexels.com

Włosy to istotny element wyglądu każdego człowieka. Jak się jednak okazuje, nadal mało o nich wiemy. Zanim podejmie się jakiekolwiek kroki w celu ich pielęgnacji, warto zastanowić się nad tym jak rosną i co im najbardziej szkodzi.

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/o-wlosach-slow-kilka/

Cykl wzrostu włosów

Włosy, podobnie do innych części ludzkiego organizmu, rosną i wykształcają się w określonych cyklach. W tym czasie, przechodzą one liczne przemiany, które mają istotny wpływ na ich kondycję oraz wygląd. Cykl w podobny sposób przebiega u każdego człowieka, a wzrost włosów zaczyna się od: aktywnego wzrostu włosów, fazy inwolucji, na fazie spoczynku kończąc. Poszczególne fazy trwają od kilku tygodni, do nawet kilku lat.

Pomimo tego, że u każdego człowieka cykl przebiega w podobny sposób, to jednak każdy z nas poszczególne fazy przechodzi z różną intensywnością. To wszystko może zależeć m.in. od wieku, płci, cech dziedzicznych, a także stanu zdrowia. Na cykl wzrostu włosów może mieć również wpływ: poziom hormonów, prowadzony styl życia oraz dieta, czy też na co dzień przyjmowane leki.

Co niszczy włosy?

Często nie zastanawiamy się nad tym, jakie czynności mogą być szkodliwe dla naszych włosów. Jak się okazuje, dość często można do nich zaliczyć nawyki pielęgnacyjne. Przykładowo, codzienne modelowanie włosów z użyciem suszarki, prostownicy lub lokówki może znacząco osłabić kondycję włosów. Wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na włosy, które stają się mniej puszyste i pozbawione naturalnej warstwy ochronnej. Jeżeli całkowite zrezygnowanie z takich urządzeń jest niemożliwe, warto zainwestować w kosmetyki termoochronne.

Niszczące dla włosów jest również ich związywanie w ciasnego kucyka. Chociaż jest to fryzura, która jest niezwykle modna i wygodna, to zbyt mocno ściągnięta gumka może narazić pasma na łamanie. Zamiast tego, warto postawić na gumki do włosów, które nie będą ich zbyt uciskały.

Co więcej, aby utrzymać włosy w dobrej kondycji, należy pamiętać o odpowiednim doborze produktów pielęgnacyjnych. Powinny być one dopasowane do rodzaju skóry głowy oraz typu włosów.

Przeczytaj też: http://rozkloszowana.pl/propozycje-makijazu-dziennego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here