Babcia i dziadek to, zaraz po rodzicach, najbliższe każdemu dziecku osoby. To oni są niejednokrotnie jego pierwszymi nauczycielami i przyjaciółmi. Wnuki najczęściej uwielbiają swoich dziadków, chętnie z nimi przebywają i słuchają ich opowieści.
Czy miłość dziadków do wnucząt jest mocniejsza?
Miłość babci i dziadka do wnuków jest bardzo silna, a różni się od miłości rodzicielskiej tym, że nie jest obarczona różnymi obowiązkami. Rolą dziadków jest bowiem sprawowanie opieki, o którą proszą zapracowani rodzice. Babcia i dziadek mają więcej czasu dla wnucząt i ogromne zasoby cierpliwości. Chętnie więc spędzają czas z wnukami: babcia zaśpiewa kołysankę, opowie bajkę, a dziadek pobawi się w ulubioną zabawę lub zmajstruje ciekawą zabawkę. Babcia i dziadek zawsze pozwalają na więcej niż rodzice, bo oddają wnukom całą swoją miłość. Wiele przeszli w swoim życiu, dlatego wiedzą, jakie może być trudne. Chcą więc za wszelką cenę uchronić swoje wnuki przed całym złem tego świata, wnieść radość i uśmiech do ich życia. Bardzo przeżywają każdą ich chorobę i zmartwienie, oddaliby wszystko, żeby tylko dziecko było szczęśliwe.
Babcia jest szczególnie ważna dla każdej dziewczynki. To ona jest pierwszą jej nauczycielką. Wnuczka z zainteresowaniem obserwuje babcię podczas wykonywanych przez nią czynności, takich jak gotowanie, pieczenie, sprzątanie i chętnie się od niej uczy. Babcia nigdy nie krzyczy i nie strofuje, gdy coś nie wyjdzie, rozsypie się lub pobrudzi. Spokojnie tłumaczy i cierpliwie pomaga pokonywać wszelkie trudności.
Dziadek zaś jest największym autorytetem dla każdego chłopca. Potrafi opowiedzieć wiele ciekawych historii, zna się na wszystkim, cierpliwie odpowiada na każde pytanie i nigdy nie jest znudzony rozmową z wnukiem.
Wnuki spędzające czas z dziadkami są pogodne i nigdy się nie nudzą, natomiast dziadkowie są szczęśliwi, czerpiąc wiele pozytywnej energii z kontaktów z wnukami. Przebywanie z wnukami doskonale wpływa na samopoczucie starszych osób, dodaje im sił witalnych i zdrowia.
Nie zawsze jest tak kolorowo
Kiedy wnuczek lub wnuczka przychodzi na świat dziadkowie, a zwłaszcza babcie, ogromnie się cieszą i pragną im poświęcić cały swój czas. Czują się potrzebne, więc chętnie angażują się w opiekę nad wnukami, aby odciążyć przemęczonych rodziców, albo udzielają rad, aby im pomóc. Niestety niekiedy właśnie na tym tle dochodzi do nieporozumień i kłótni, kiedy to młoda matka nie chce, by wtrącano się w wychowanie i opiekę nad jej dzieckiem.
Dziadkom często trudno jest zrozumieć, że to nie oni wychowują, tylko rodzice. Nie powinni więc ingerować w wychowanie wnuków, ale raczej służyć dobrą radą. Nie krytykować i nie strofować, a nawet czasem pozwolić młodym rodzicom na popełnienie błędu.
Kiedy jest Dzien Babci i Dzień Dziadka?
Nic nie może umniejszyć roli babci i dziadka w życiu dziecka. Dlatego właśnie od wielu lat uroczyście obchodzony jest w Polsce Dzień Babci 21 stycznia (dokładnie od 1964 r) i Dzień Dziadka 22 stycznia (wprowadzono go dopiero w latach osiemdziesiątych). W tych dniach wszystkie wnuki składają swoim babciom i dziadkom życzenia, wręczają własnoręcznie wykonane laurki, kwiaty i czekoladki, recytują wierszyki i śpiewają piosenki.
Nie tylko najmłodsi powinni pamiętać o swoich dziadkach i babciach, ale także osoby dorosłe, których dziadkowie jeszcze żyją. Najmilszą niespodzianką z okazji święta dla każdej babci i dziadka nie jest prezent, ale sama obecność wnucząt. Nie zapominajmy o tym nigdy.