praca

Wraz z rozpoczęciem nowego roku wprowadzono w Polsce nowe zasady podatkowe, tak zwany Nowy Ład. Zmiany podatkowe dla osób rozliczających się w zeznaniu rocznym, czyli dla osób zatrudnionych na przykład na podstawie umowy o pracę, wprowadzają nowe ulgi podatkowe, możliwe do rozliczenia za rok 2022. Rodziny posiadające dzieci mogą odliczyć od podatku koszty utrzymania dziecka. Ulga rośnie wraz z ilością posiadanych na utrzymaniu dzieci. Tak więc, rodzina na przykład z czwórką dzieci może od podatku odliczyć kwotę około siedmiu tysięcy złotych.

Oprócz istniejących jeszcze przed wprowadzeniem Nowego Ładu ulgi termomodernizacyjnej i odliczenia internetu, mamy teraz do czynienia z ulgą dla klasy średniej, z której mogą skorzystać osoby znajdujące się w konkretnej sytuacji finansowej, których zarobki mieszczą się w ustalonych widełkach. Nowy Ład wprowadza także ulgę dla rodzin wielodzietnych z przynajmniej czwórką dzieci. Na wzór pitu zero dla osób młodych, został wprowadzony pit zero dla rodzin wielodzietnych. Dzięki temu w portfelach dużych rodzin ma zostać więcej pieniędzy. Każdy pracownik może sam zdecydować, czy ulga ma być realizowana w wypłacie comiesięcznej, czy w rozliczeniu roku podatkowego.

Jak Nowy Ład wpłynie na rynek pracy?

Czy patrząc z perspektywy pracodawcy, będzie mógł on zatrudniać więcej osób, czy też odwrotnie? Rynek pracy w Polsce jest niezwykle dynamiczny. Mamy w naszym kraju dużo osób dobrze wykształconych, ale także zaplecze inżynierów i pracowników technicznych. Co chwilę pojawiają się nowe oferty pracy w Polsce, dzięki czemu pracownicy mogą na bieżąco śledzić, czy na ich obszarze nie pojawiły się interesujące oferty pracy.

Więcej na ten temat tutaj: https://www.tokfm.pl/Tokfm/7%2c168674%2c28026585%2crynek-pracy-jak-nowy-lad-wplynie-na-rynek-pracy.html

Młodzi ludzie są teraz bardzo mobilni, dążą do realizacji swoich zamierzonych celów i spełnienia marzeń. To wszystko wpływa na to, iż mamy do czynienia z dużą migracją zawodową pracowników. Rzadko teraz zdarza się, aby pracownik przez dziesięć czy dwadzieścia lat pracował w jednej firmie, nie migrując do innych. We współczesnym świecie każdy szuka dla siebie jak najlepszego zajęcia. Każdy pragnie zarabiać na tyle dużo, aby nie musiał się martwić o przyszłość swoją i swojej rodziny.

Nowy Ład ma za zadanie pomóc osobom, które mają problem ze znalezieniem pracy, aby mogły stanąć na własne nogi, uzyskać dobre zatrudnienie w stabilnej firmie i móc żyć na godnym poziomie.

Dużym wyzwaniem dla rynku pracy jest pomoc rodzinom, które mają małe dzieci. Niestety problemem jest wciąż za mała pomoc matkom, które mają wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Problemem są braki miejsc w żłobkach oraz gigantyczne koszty posłania dziecka do takiej placówki. Dlatego też młode matki często decydują się pozostać z małym dzieckiem w domu, boją się chorób żłobkowych i przedszkolnych i tego, że mimo powrotu do pracy będą musiały często brać zwolnienie chorobowe na chore dziecko. Ratunkiem w tym przypadku pozostają dziadkowie. Niestety nie wszyscy mogą mieć takie oparcie w niepracujących lub będących na emeryturze dziadkach. Często zdarza się też tak, iż dziadkowie pracują i nie mogą w przypadku choroby zająć się wnukami.

Niestety emerytury i renty w naszym kraju są tak niskie, że jeśli oczywiście zdrowie na to pozwala, emeryci nie przechodzą na zasłużoną emeryturę, tylko pracują jeszcze po przekroczeniu wieku emerytalnego. W takim przypadku młode rodziny z małymi dziećmi pozostawione są same sobie i często bardzo ciężkim wyzwaniem jest godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym i opieką nad malutkimi dziećmi. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą opiekunki, które mogą opiekować się dziećmi w domu. Niestety jest to również ciężki temat, ze względu na to, iż bardzo trudno jest wybrać odpowiednią osobę do opieki nad naszymi dziećmi, jak również stawki są bardzo wygórowane. Czasami po prostu nie ma innego wyjścia, jak pozostanie przez młodą mamę z dzieckiem w domu. Jest to na pewno wyzwanie dla rynku pracy, aby młode kobiety chętnie zakładały rodziny, a przy okazji tego nie musiały rezygnować ze swoich ambicji i planów zawodowych.

Kolejnym wyzwaniem rynku pracy jest równe traktowanie pracowników bez względu na płeć. Ile to razy można było usłyszeć w telewizji, że kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają mniej w porównaniu z mężczyznami będącymi również na tym samym stanowisku. Na pewno jest to problem, który należałoby rozwiązać, tak aby każdy pracownik na rynku pracy czuł się dobrze traktowany i wracał do pracy każdego dnia z zapałem i głową pełną nowych pomysłów.

Czy Nowy Ład przyniesie korzystne zmiany na rynku pracy?

Jest to pytanie, na które odpowiedź będziemy znali za jakiś czas. Jest jeszcze za wcześnie, aby móc ocenić wartość rynkową tych zmian. Jedno jest pewne, jest to na pewno duża rewolucja podatkowa, której nie było już bardzo dawno. Jest to nowość dla urzędów skarbowych, które będą miały teraz ciężkie zadanie, aby dostosować sprawdzanie rozliczeń podatkowych do nowo przyjętych ulg i zasad.

Rynek pracy w naszym kraju jest na tyle dynamiczny, że na pewno każdy kto chce pracować, znajdzie odpowiednią dla siebie pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here