Pompy do oleju

0
868

Podobnie jak inne typy obrotowych maszyn hydraulicznych wyporowych, pompa do przepracowanego oleju może w zasadzie być obrotowo-hydromiczna. W przypadku przyłożenia momentu obrotowego do wału maszyny hydraulicznej maszyna pracuje jak jeż. Jeśli płyn roboczy jest dostarczany do wlotu maszyny hydraulicznej pod ciśnieniem, jest usuwany z wału przez obrót. Maszyny hydrauliczne zębate produkowane są z uzębieniem zewnętrznym i wewnętrznym.

Zębata pompa oleju hydraulicznego z uzębieniem wewnętrznym są bardziej kompaktowe, ale są rzadko używane ze względu na złożoność produkcji. Czasami, aby zmniejszyć hałas i nierówne podawanie, stosuje się koła zębate ze skośnymi zębami. W niektórych przypadkach, aby ułatwić dopływ tłoczonego medium (stopionego polimeru), rura wlotowa ma wymiary (średnicę zastępczą) współmierne do wielkości kół zębatych. Zewnętrzna pompa zębata działa w następujący sposób.

Koło zębate jest w stałym zazębieniu z napędzanym kołem zębatym i wprawia je w ruch obrotowy. Kiedy koła zębate pompy obracają się w przeciwnych kierunkach w komorze ssącej, rozłączane zęby tworzą podciśnienie. Dzięki temu płyn roboczy dostaje się do wnęki ssącej ze zbiornika hydraulicznego, który wypełniając wnęki między zębami obu kół zębatych, przesuwa się zębami wzdłuż cylindrycznych ścian studni w obudowie i jest przenoszony z wnęki ssącej do wnęki tłocznej, gdzie zazębiając się zęby przekładni wypychają płyn z wnęk do rurociągu tłocznego. W tym przypadku powstaje ścisły kontakt między zębami, w wyniku czego odwrotne przenoszenie cieczy z wnęki wylotowej do wnęki ssącej jest pomijalne.

Ruchome elementy pompy są smarowane pompowaną cieczą. Aby ciecz smarująca mogła wpływać do stref tarcia, konstrukcja pompy przewiduje specjalne kanały w częściach korpusu pompy. Jednym z problemów technicznych w hydraulicznych maszynach zębatych jest problem uwięzionych objętości, które są niepożądane. Ze względu na niską ściśliwość cieczy występowanie uwięzionych objętości podczas pracy maszyny hydraulicznej, jeśli nie zostaną podjęte działania w celu ich zwalczania, może doprowadzić do wystąpienia dużego momentu na wale. Aby z nimi walczyć, pompy zębate do oleju posiadają specjalne rowki, wzdłuż których ciecz z zamkniętych objętości trafia albo do wnęki wysokiego ciśnienia, albo do wnęki niskiego ciśnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here