Zapotrzebowanie na jod w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, w którym powinna dbać nie tylko o siebie, ale również o dojrzewające w niej dziecko. W ciąży trzeba szczególnie zwracać uwagę na dietę oraz aktywność, gdyż organizm kobiety, jak i organizm dziecka ma swoje potrzeby, które powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności. Zapotrzebowanie na niektóre wskaźniki wzrasta w sposób zauważalny. Jednym z nich jest jod, którego niedobór jest niebezpieczny dla zdrowia.

Ważny pierwiastek dla organizmu

Jod to pierwiastek mający szczególne znaczenie dla prawidłowego działania tarczycy, a także dla stanu psychicznego czy fizycznego dla całego ciała. Ilość jodu w organizmie waha się w zakresie 20-50 mg, z czego większość znajduje się w tarczycy. Ten mikroelement odpowiada za procesy dojrzewania komórek w organizmie, przemianę materii, a także wspomaga procesy zajmujące się utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Niedobór jodu natomiast może mieć fatalne skutki nie tylko dla przyszłej mamy, ale również dla dziecka. Więcej informacji znajdziesz na: https://mamadha.pl/zapotrzebowanie-jod-czasie-ciazy

Jaką rolę spełnia jod w ciąży?

Jod jest podstawowym budulcem dostarczanym do tarczycy produkującej hormon tyroksyny. Od stężenia między innymi tego hormonu zależny jest prawidłowy rozwój nerek, przysadki mózgowej, serca, mięśni czy układu nerwowego. Niedobór jodu w czasie ciąży jest bezpośrednią przyczyną upośledzenia umysłowego milionów ludzi na świecie. Jak już zostało wspomniane w czasie ciąży zapotrzebowanie na jod wzrasta, gdyż musi wystarczyć na potrzeby zarówno matki jak i płodu.

Dieta bogata w jod

Głównym źródłem jodu jest jedzenie, dlatego ważne jest, by w ciąży zwrócić szczególnie uwagę na to co się spożywa. Wśród produktów spożywczych bogatych w jod warto wymienić ryby i owoce morza, algi. Jod obecny jest również w warzywach i owocach oraz w produktach mlecznych, choć jego poziom jest zależny od nasycenia jodem gleby czy paszy dla zwierząt.

Suplementacja jodu

Jod jest tym składnikiem, który można bardzo łatwo suplementować, np. za pomocą MamaDha Premium+, które zostało specjalnie stworzone z myślą o przyszłych mamach. MamaDHA Premium+ zawiera w sobie odpowiednią ilość DHA, witamin i minerałów, których potrzebuje organizm kobiety planującej ciążę bądź też już będącej w ciąży. Regularne przyjmowanie kapsułek pozwoli zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek bez konieczności spożywania nadmiernych ilości jedzenia, co na pewno pozwoli utrzymać prawidłową masę ciała w trakcie ciąży.

Czy suplementacja jest bezpieczna?

Na to pytanie odpowiedź jest jednoznacznie twierdząca. Zakres korzyści wynikających z suplementacji jodu przeważa nad możliwymi zagrożeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here