Co to są kable FTTX?

0
465

O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu podstawą sieci telekomunikacyjnych były tradycyjne kable miedziane, o tyle współcześnie praktycznie wyłącznie stosuje się światłowody, czyli kable FTTX. To kable charakteryzujące się zdecydowanie większą przepustowością, mniejszą podatnością na zakłócenia i mniejszą wagą od kabli z rdzeniem miedzianym. To właśnie światłowody odpowiadają za szybki rozwój technologii telekomunikacyjnych, w tym za dostęp do szerokopasmowego internetu.

Konstrukcja światłowodu

Każdy kabel FTTX składa się z trzech podstawowych elementów. Rdzenia, płaszcza i pokrycia zewnętrznego. Rdzeniem są włókna światłowodowe chronione przez płaszcz, który jest wykonany z materiału zdolnego do załamywania światła. Zewnętrzne pokrycie służy zabezpieczeniu elementów wewnętrznych kabli wykonanych z włókna światłowodowego, najczęściej szkła kwarcowego, przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych, w tym wody i promieniowania UV i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kable FTTX są dzisiaj powszechnie wykorzystywane do budowy sieci telekomunikacyjnych podziemnych, a coraz częściej również naziemnych.

Właściwości kabli FTTX

Podstawową zaletą kabli światłowodowych jest olbrzymia przepustowość, co oznacza, że przez kabel FTTX w określonej jednostce czasu można przesłać dużo większy pakiet informacji, niż jest to możliwe przy zastosowaniu standardowego kabla z rdzeniem miedzianym. Kable FTTX charakteryzują się również małą podatnością na zakłócenia elektromagnetyczne, a dzięki pominięciu elementów metalowych, są odporne na korozję. Poza tym tego typu kable są niezwykle uniwersalne i z powodzeniem można instalować je zarówno w gruncie, jak i w systemach instalacji napowietrznych. Oczywiście w każdym przypadku należy wybrać odpowiedni rodzaj kabla. Znalezienie właściwego rodzaju kabla jest możliwe na podstawie opisujących go oznaczeń literowych. Każda litra opisująca kabel informuje o jego możliwych zastosowaniach i właściwościach. Na przykład kabel, którego oznaczenie rozpoczyna się od litery Z jest światłowodem przystosowanym do zastosowań zewnętrznych.

Współczesne instalacje telekomunikacyjne w coraz większym stopniu zależą od kabli światłowodowych oferujących dużo większą przepustowość niż tradycyjne kable miedziane. To kable lepiej przystosowanych do potrzeb współczesnych sieci telekomunikacyjnych, przede wszystkim sieci internetowej. Kabel FTTX , czyli światłowód, jest podstawą tego typu instalacji. Zapewnia możliwość budowy szerokopasmowych sieci telekomunikacyjnych zarówno napowietrznych, jak i ukrytych pod powierzchnią ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here