Nauka jeżyka angielskiego poprzez czytanie

Język angielski jest najpopularniejszym językiem obcym, w którym można porozumiewać się niemal w każdym kraju. Pomimo tego wiele osób nadal nie wie, jak uczyć się go skutecznie. Jedną z najlepszych metod jest tu nauka na autentycznych materiałach pisanych, do których dostęp jest dziś łatwiejszy niż kiedykolwiek.

Jakie kryteria stosować przy wyborze tekstów do nauki języka angielskiego?

Teksty, z których przyswajać się będzie język angielski, powinny być przede wszystkim być ciekawe dla osoby się go uczącej. Powinno się je dobierać tak, by pokrywały się one z zainteresowaniami i planami. Można więc czytać książki i artykuły dotyczące własnych hobby, a także te związane z pracą czy przyszłą planowaną karierą zawodową.

Jeżeli jest się studentem, można też czytać akademickie podręczniki związane z danym kierunkiem, a będąc pracownikiem – takie, które zawierają wiedzę przydatną w danym zawodzie.

Trzeba jednak pamiętać o tym, by literatura była w jakiś sposób zróżnicowana, a poza literaturą faktu powinno czytać się też literaturę piękną i rozmaite teksty humorystyczne i potoczne, które będą miłą odmianą, a do tego pozwolą na zapoznanie się z idiomami, które często nie występują w typowo literackim języku, gdyż charakterystyczne są już dla języka mówionego.

Gdzie znaleźć materiały do czytania?

W dzisiejszych czasach znaleźć czasopisma i książki w języku angielskim jest bardzo łatwo, gdyż każdy lepszy kiosk i księgarnia oferują papierowe materiały w języku angielskim. Dla uczących się go głównym ich źródłem jest jednak Internet. Dostępne są w nim cyfrowe wydania gazet i czasopism, a bardzo dobrą metodą na poszerzanie umiejętności w zakresie posługiwania się językiem jest także czytanie blogów.

Bardzo cennym wsparciem w nauce angielskiego są także ebooki. Coraz więcej osób decyduje się też kupować czytniki, które obecnie są bardzo tanie, dając jednocześnie dostęp do niezliczonej ilości książek w języku angielskim, które bardzo często można zdobyć za darmo, gdyż w e-księgarniach największych gigantów sprzedaży książek elektronicznych codziennie tysiące tytułów dostępnych jest za darmo i najczęściej codziennie są to inne tytuły. Do tego czytniki posiadają wbudowane słowniki, a nawet narzędzia, które pozwalają sporządzać ze sprawdzanych słów fiszki.

Warto jednak pamiętać, że chociaż czytanie w danym języku jest bardzo wartościowe, nie powinno się też zaniedbywać tworzenia tekstów i konwersacji z rodzimymi użytkownikami angielskiego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here