Zabiegi osoczem bogatopłytkowym

Wiesz już, że płytki krwi to nieodłączna część Twojej krwi. Jest to element, który odpowiada za krzepnięcie krwi oraz bierze udział w syntezie białek. Płytki są produkowane przez ludzki organizm jednak nowoczesna medycyna znalazła dla nich nowe zastosowanie. Jakie? Osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane w zabiegach. Jakie mają one korzyści i dlaczego warto je zastosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe inaczej jest zwane PRP( od ang. platelet rich plasma). Jest to substancja, która jak nie trudno się domyślić, jest pozyskiwana z krwi własnej pacjenta. Różnica polega na tym, że stężenie płytek krwi w PRP jest znacznie większe, niż pierwotnie w krwi pacjenta.

Jak powstaje takie osocze?

Po pobraniu krwi pacjenta, trafia ona do wirówki, gdzie następuje rozdzielenie elementów morfotycznych krwi. Osocze bogate w płytki zawiera większe stężenie czynników wzrostu płytkopochodnych. W krwi, w której znajduje się większa ilość płytek krwi można znaleźć nawet 9 razy więcej płytek, niż pierwotnie.

Warto też zauważyć, że istnieje też druga odmiana tego osocza, mianowicie PFP, które charakteryzuje się większą zawartością fibryny.

Do czego wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe?

Historia wykorzystywania osocza bogatopłytkowego jest dość długa. Sięga ona aż do roku 1987, kiedy to po raz pierwszy wykorzystano osocze w operacji kardiochirurgicznej. Efekty jakie osiągnięto przez zastosowanie osocza to mniejsza konieczność stosowania transfuzji krwi. Pacjenci po zabiegu nie wykazywali objawów, które występowały dotychczas, tzn. infekcji związanych z przetaczaniem krwi, od innej osoby.

Zabiegi osoczem bogatopłytkowym w obecnych czasach rozszerzyły się z kardiochirurgii na ginekologią oraz chirurgię twarzowo- szczękową i ortopedyczną. Co więcej, z dobroci osocza bogatopłytkowego korzysta także medycyna estetyczna i sportowa.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych, krótszym czasem regeneracji, mniejszym obrzękiem, szybszą odbudową nabłonka. Poza tym, pacjenci poddani działaniu takiego osocza są mniej narażeni na ryzyko infekcji.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna oferuje zabiegi leczenia łysienia, zwanego wampirzym liftingiem. W trakcie tego zabiegu, łączonego z mezoterapią skóry głowy, dochodzi do pobudzenia mieszków skóry głowy. Efektem jest ponowny wzrost włosów. Jeżeli taka terapia zostanie zastosowana na skórze owłosionej, to efektem będzie zapobiegnięcie wypadnięciu włosów, a także wzmocnienie tych, które już wyrosły.

Stosowanie wampirzego liftingu z mezoterapią na skórze twarzy, skutkuje natomiast widoczną poprawą kondycji skóry, zwiększeniem elastyczności. Skóra, która może podlegać takiemu zabiegowi to taka z pierwszymi oznakami starzenia oraz pozbawiona witalności. Efekty to między innymi wygładzenie zmarszczek, w tym tzw. „kurzych łapek”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź stronę wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here