Chcesz zacząć oszczędzać, ale nie znasz się na produktach bankowych? Zacznij i dowiedz się, co to jest lokata terminowa

Oszczędzanie na przyszłość staje się coraz popularniejsze. Staramy się odkładać pieniądze, w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Podejmując decyzję o oszczędzaniu, szukamy najlepszych sposobów na ulokowanie naszych środków. Możliwości jest bardzo dużo, dlatego trudno podjąć właściwą decyzję. Jakie rozwiązania są dla nas korzystne? Co warto wiedzieć o lokatach terminowych?

Czym jest lokata terminowa?

 Staramy się odkładać systematycznie określoną kwotę pieniędzy, w zależności od naszych dochodów i stałych wydatków. Kiedy uzbieramy dość dużą kwotę, chcemy nasze środki bezpiecznie ulokować, a także bezpiecznie je pomnożyć. Najpopularniejszą formą są lokaty terminowe. Tego rodzaju produkt finansowy, pozwala zyskać na zdeponowaniu środków w określonym czasie. Bank ustala okres na jaki powierzamy mu nasze środki, a także jaki zysk osiągniemy po ustalonym terminie.

Co warto wiedzieć o lokatach terminowych?

  Lokaty terminowe to bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli chcemy bezpiecznie pomnażać nasze oszczędności. Oprocentowanie lokaty terminowej zależy od wielu czynników, a oferty poszczególnych banków dość mocno się różnią. Warto wiedzieć, że w przypadku tego produktu bankowego czas gra na naszą korzyść. Im dłuższy okres, na jaki deponujemy nasze środki, tym większy zysk osiągniemy.

Wysokość oprocentowania, również zależy od okresu na jaki powierzamy bankowi środki, a także od kwoty, którą wpłacamy na lokatę. Im wyższa kwota wyjściowa, tym wyższy zysk z odsetek. Oprocentowanie lokaty jest zazwyczaj podawane w skali roku, co sprawia, że szybsze wyciągnięcie środków skutkuje znacznie mniejszym zyskiem z odsetek. Jeśli założymy lokatę na rok, a wyciągniemy nasze oszczędności po pół roku, to w takim przypadku otrzymamy połowę oprocentowania rocznego.

Jak wybrać lokatę terminową?

Przed podjęciem decyzji o wyborze lokaty, warto porównać oferty kilku banków, które mogą się znacznie od siebie różnić. Oprocentowanie, termin na jaki są zakładane lokaty terminowe, w dużej mierze zależą od polityki banku, ale także od aktualnych promocji czy akcji sezonowych. Co ciekawe, w przypadku lokat znacznie lepsze warunki można uzyskać, jeśli założymy lokatę terminową, w banku, w którym nie prowadzimy konta. Jak widać, zasada korzystniejszych ofert dla nowych klientów, sprawdza się również w przypadku produktów finansowych. Zanim wybierzemy najkorzystniejszą opcję, najpierw sprawdźmy propozycję naszego banku, a następnie porównajmy z innymi. Sprawdźmy też, od jakiej kwoty możemy zyskać większe odsetki. Może się okazać, że korzystniejszym rozwiązaniem jest założenie lokaty w późniejszym terminie, kiedy już się zebrać sumę, od której możemy osiągnąć wyższe zyski.

Lokaty terminowe to bardzo dobry sposób na bezpieczne ulokowanie naszych środków, a także możliwość zysku z odsetek. Warto sprawdzić jakie propozycje mają dla nas poszczególne banki.

Źródło: nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/oszczednosci-lokaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here