Z każdej strony bombardują nas oferty kredytów i pożyczek 0%. Jakie też jest zdziwienie kiedy to już w placówce banku okazuje się, że nie jest to równoznaczne z tym, że kredyt jest całkowicie darmowy, a my będziemy musieli oddać znacznie więcej aniżeli pożyczamy. Dla niektórych może to wręcz dziwne, że ktoś jeszcze się na to łapie, jednak praktyka pokazuje, że w dalszym ciągu tak jest.
Całkowity koszt kredytu
To bezapelacyjnie jedno z ważniejszych pojęć, które powinniśmy znać zanim nasze kroki skierujemy do placówki banku. Aby wyjaśnić to pojęcie musimy powiedzieć co składa się na całkowity koszt kredytu. Mianowicie, jest to kapitał kredytu, odsetki, prowizja oraz koszty dodatkowe, takie jak np. ubezpieczenie kredytu. A zatem jeśli z ekranu monitora bank wychodzi do nas z ofertą kredytu 0% bądź brakiem prowizji za udzielenie kredytu, nie oznacza to, że produkt ten jest całkowicie darmowy. Koszt kredytu to nie tylko oprocentowanie czy prowizja. Dlatego jeden darmowy aspekt nie przesądza o całkowitej cenie.
Oczywiście to po stronie kredytobiorcy leży obowiązek zwrotu zarówno kredytowanego kapitału, jak i pokrycia kosztów odsetek, prowizji i wszelkich dodatkowych opłat. W przypadku tych ostatnich warto jednak mieć na uwadze, czy są one obowiązkowe czy też nie. W przypadku kosztu dodatkowego w postaci np. ustanowienia hipoteki na rzecz banku przy kredycie hipotecznym, nie ma o czym dyskutować i musimy go ponieść. Jednakże np. ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe i zwłaszcza przy niskich kredytach https://finanse.net.pl/, warto rozważyć czy jest nam ono potrzebne, gdyż znacząco może wpłynąć na cenę kredytu.
RRSO
RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik, który za pomocą wartości procentowej obrazuje całkowity koszt kredytu w skali roku. Dzięki niemu najszybciej możemy porównać dostępne opcje kredytów i wybrać ten najtańszy. Jest to bardzo pomocne, jednak w dalszym ciągu należy pamiętać, że kredyt najtańszy nie oznacza kredytu najlepszego. Dlatego, zwłaszcza przy kredytach na duże kwoty i długoterminowych, należy zwracać uwagę nie tylko na koszt kredytu ale także rodzaj proponowanych rat, ubezpieczenie, możliwość wcześniejszej spłaty czy oferowane rozwiązania na wypadek przejściowych problemów finansowych.
Zdolność kredytowana
Zanim bank zdecyduje się udzielić nam kredytu zweryfikuje czy nas na niego stać. Innymi słowy sprawdzi naszą zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. W tym celu zbada naszą sytuację finansową (przychody, wydatki oraz koszty zobowiązań) oraz historię kredytową (BIK).
Odstąpienie od umowy
Zgodnie z prawem konsumenta masz możliwość odstąpienia od umowy kredytu w ciągu 14 dni od jego zawarcia. Możesz to zrobić nawet wtedy gdy kredytowana kwota została już wypłacona. Oczywiście będziesz musiał wtedy zwrócić kapitał kredytu oraz ponieść koszt odsetek za okres od dnia wypłaty środków, do dnia spłaty/zwrotu zobowiązania. W przypadku gdy decyzja kredytowa przychodzi do ciebie pocztą, np. kupując sprzęt na raty, gdzie o kredyt w twoim imieniu i za twoją zgodą występuje sprzedawca, prawo do odstąpienia od umowy biegnie od dnia dostarczenia pocztą podpisanej umowy kredytowej.
Oczywiście znajdziemy także wiele innych istotnych kwestii, jednak powyższe wręcz musimy wiedzieć jeśli w najbliższym czasie planujemy wystąpić z wnioskiem o kredyt w banku https://finanse.net.pl/.