Łóżka kontynentalne - do jakiej sypialni będą pasować?

Kontynentalne łóżka, tak dobrze znane nam z hoteli oraz amerykańskich tasiemcowych seriali z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, powoli popularyzują się w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej osób pozwolić sobie może na wygospodarowanie w przestrzeni mieszkalnej dużych powierzchni przeznaczonych na sypialnie.

Czym jest styl kontynentalny?

Styl kontynentalny w swoim najbardziej klasycznym wydaniu nawiązuje do solidnych, mieszczańskich mebli drewnianych. Dziś, ze względu na dostępność nowych technologii oraz materiałów, które są znacznie bardziej funkcjonalne niż drewno, meble kontynentalne takie jak łóżka czy kanapy oraz sofy wytwarzane są raczej z materiałów miękkich, podczas gdy szafy, komody, ławy itp. – ciągle wierne są ponadczasowemu, eleganckiemu drewnu. Meble kontynentalne szczególnie upodobali sobie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Skandynawii – nie bez przyczyny. Odznaczają się one, poza solidnością, również dużymi gabarytami masywnością które wymagają odpowiednio przestronnych wnętrz. Kolonialne łóżko, nawet jeśli zmieści się do sypialni w naszym wielkopłytowym budownictwie, będzie wyglądało po prostu źle – zbyt duże, za wysokie i przytłaczające.

Łóżka kontynentalne, czyli jakie?

Idea kontynentalnego łóżka drewnianego ewoluowała przez lata i od jakiegoś czasu przyjmuje się, że typowym kontynentalnym łóżkiem jest owszem, mebel z dużą i wysoką drewnianą ramą, ale najczęściej tapicerowaną od zewnątrz i zawierającą tzw. boxspring, czyli wypełnienie w postaci sprężyn tradycyjnych i pianki poliuretanowej lub bonnelowych. Na skrzynię nakłada się materac. W wersji najbardziej luksusowej, zamiast sprężyn stosowane są inne rozwiązania – np. elastyczne listwy sterowane elektrycznie i w ten sposób dopasowujące się do ciała użytkownika. Łóżko kontynentalne może być wyposażone w szczyt górny i dolny albo tylko w wezgłowie (zagłówek). Ta ostatnia wersja, z zagłówkiem tapicerowanym, jest dziś zdecydowanie najbardziej popularna. Łóżka kontynentalne dwuosobowe zawierają dwa osobne boxspringi.

Jak urządzić sypialnię kontynentalną?

Jeśli dysponujemy naprawdę dużym, pomieszczeniem o powierzchni przynajmniej dwudziestu metrów kwadratowych, możemy pokusić się o zaaranżowanie kontynentalnej sypialni. Centralnym punktem naszego azylu powinno być łóżko, oczywiście kontynentalne – duże, wysokie i wyposażone w solidny zagłówek. Dobry efekt daje dobranie koloru tapicerki łóżka i zagłówka do barwy ściany, przy której zlokalizowany jest mebel (lub odwrotnie – dobór farby do koloru łóżka). Tak, czy inaczej, żadna z tych opcji nie powinna stanowić problemu – łóżka kontynentalne dostępne są zwykle w bogatej kolorystyce tapicerki. Oczywiście łóżku powinny towarzyszyć szafki nocne. Nie minimalistyczne, w formie stolika bez szuflad, lecz solidne, duże, najlepiej drewniane. Jeśli przewidujemy wyposażenie pokoju w komody, również i one koniecznie muszą być wysokie, głębokie i szerokie, podobnie jak szafy, choć żeby te ostatnie w kontynentalnym rozmiarze zmieściły się swobodnie, a całość wyglądała przestronnie, dwudziestometrowa powierzchnia pokoju może okazać się zbyt mała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here