Kiedy można zawracać?

Kursanci na prawo jazdy z pewnością szukają w internecie sporo wiedzy na temat przepisów. Wobec tego postanowiliśmy oddać w ich ręce kolejny poradnik, w którym tym razem sprawdzimy kiedy można zawracać. Sprawdzimy też czy zawracając ma pierwszeństwo nad innymi pojazdami, a może to on musi wszystkim ustąpić i ogólnie powiemy o różnych dodatkowych kwestiach dotyczących zawracania na drodze. Poruszymy też kwestię zawracania „na dwa” i „na trzy”, czyli wykonywania tych manewrów na drodze w czasie egzamin. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Zawracanie jest nietypowym manewrem w ruchu drogowym. Wobec tego jest ono objęte różnymi obostrzeniami. Na przykład nie można zawracać na mostach i w tunelach. Nie można też robić tego na drogach ekspresowych, autostradach oraz na drogach dwujezdniowych, poza miejscami specjalnie do tego przeznaczonymi i skrzyżowaniami (ponieważ wymagało by to przejechania przez pas zieleni, czego nam zrobić nie wolno). Kiedy można zawracać? Na ogół możemy wykonać ten manewr na każdym skrzyżowaniu, jeżeli wcześniej nie mieliśmy znaku „zakaz zawracania”, bądź znaku „zakaz skrętu w lewo”, który również zabrania zawracania. Jednak nie oznacza to, że brak zakazu pozwala nam zawracać. Jeżeli skrzyżowanie jest bowiem trudne w budowie, to zawracać zabrania nam już sam przepis mówiący o tym, że zawracając nie możemy stwarzać zagrożenia w ruchu, ani nawet tego ruchu utrudniać. Jeżeli więc zawracanie wymagałoby zmuszenia jakiegoś kierowcy do zatrzymania, bądź spowodowałoby duży korek na drodze, to musimy z tego manewru zrezygnować.

Jeżeli zawracamy, musimy wykonać do z pasa najbliżej osi jezdni. Pas może być pasem do skrętu w lewo, wtedy zawracanie także jest dozwolone, chyba że wcześniej był znak zakazu zawracania. Tak czy inaczej musi to być pas skrajnie przy osi jezdni. Niemniej jeżeli mamy na skrzyżowaniu sygnalizator kierunkowy „S3”, czyli taki ze strzałkami wpisanymi w światła i kieruje on ruchem skręcających w lewo, to zawracać nam nie wolno (chyba, że oprócz strzałki w lewo znajduje się tam też dodatkowa strzałka w dół – wtedy zawracać wolno). Oprócz tych sytuacji są jeszcze inne okoliczności, kiedy można zawracać. Na przykład można to zrobić na drodze o jednej jezdni, jeżeli nie ma tam linii ciągłych, a droga jest o bardzo małym ruchu. Jeżeli więc jedziemy na przykład drogą osiedlową i chcemy zawrócić, możemy to jak najbardziej wykonać. Wtedy robimy tak zwane zawracanie „na trzy”, a więc wykonujemy trzy manewry: skręt w lewo do krawężnika, wycofanie do drugiego krawężnika i jeszcze raz skręt w lewo, już na właściwą stronę drogi. Nie możemy oczywiście nikomu utrudniać ruchu. Można też zawracać „na dwa”, z wykorzystaniem infrastruktury drogowej, na przykład podjazdu do bramy. Wtedy, po zatrzymaniu się, wycofujemy skręcając w podjazd, a później ruszamy skręcając na drogę w lewo.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże kursantom na prawo jazdy poznać dokładne okoliczności sytuacji kiedy można zawracać. Pamiętajmy, że zawracając powinniśmy ustąpić pierwszeństwa wszystkim, nawet tym którzy wyjeżdżają z drogi podporządkowanej, gdy my wykonujemy zawracanie w ramach „podwójnego skrętu w lewo”, na skrzyżowaniu na drodze głównej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here