Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?

Przepisy ruchu drogowego stawiają tramwaj zawsze na uprzywilejowanej pozycji. Powoduje to, że ma on pierwszeństwo o wiele częściej wtedy, gdy inne pojazdy tego pierwszeństwa by nie miały. Wobec powyższego postanowiliśmy sprawdzić ten temat i wymienić sytuacje, w których trzeba ustąpić tramwajowi. Będzie to bardzo dobry poradnik dla osób, które zdają w najbliższym czasie prawo jazdy i będą chciały dowiedzieć się nieco więcej o przepisach, a także utrwalić i przypomnieć sobie te kwestie przed egzaminem.

Najważniejsza sytuacja to skrzyżowanie równorzędne. Normalnie ustępujemy na nim pojazdom, które nadjeżdżają z prawej strony. Jednak w przypadku, gdy przez takie skrzyżowanie przechodzą tory tramwajowe, to musimy ustąpić tramwajowi niezależnie od tego, czy nadjeżdża do nas ze strony lewej czy z prawej. Jest to pierwsza z sytuacji, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo mimo tego, że inni uczestnicy ruchu tego pierwszeństwa na tym samym kierunku ruchu nie mają. Trzeba to koniecznie zapamiętać. Kolejna sprawa to pierwszeństwo przed tramwajem gdy ten skręca, a my jedziemy na wprost, lub skręcamy w prawo. Tutaj również pierwszeństwo ma tramwaj i to my, mimo że jedziemy na wprost, musimy się zatrzymać i tego pierwszeństwa ustąpić. Podobnie gdy tramwaj stoi na torowisku na środku jezdni i skręca w prawo. Tutaj również konieczne jest ustąpienie mu, tak więc najpierw tramwaj skręci w prawo przecinając nasz tor jazdy, a dopiero potem my będziemy mogli pojechać prosto. Inaczej jednak wygląda sprawa przy sygnalizacji świetlnej. Tutaj, gdy my jedziemy na wprost a tramwaj skręca, to my mamy pierwszeństwo. Jest to jednak wyjątek od reguły i musimy o tym pamiętać.

Nie tylko w takich sytuacjach jak powyżej tramwaj ma pierwszeństwo na drodze. Ma je także wtedy, gdy jedzie torowiskiem poza jezdnią i dochodzi do momentu gdy tory wchodzą na jezdnię, lub ją przecinają. W takim przypadku, jeżeli pierwszeństwo nie jest ustalone znakami, to ma je również tramwaj. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy torowisko biegnie wzdłuż drogi podporządkowanej i przecina drogę główną. Wtedy tramwaj ma po swojej stronie znak ustąp pierwszeństwa, a my jedziemy jako pierwsi. Jednak jeżeli tramwaj jechał wcześniej tą samą drogą, którą jechaliśmy my (czyli jechał wzdłuż jezdni, którą się poruszamy) i teraz skręca w drogę podporządkowaną, to jesteśmy z nim w sytuacji równorzędnej, a wtedy to pojazd szynowy jedzie pierwszy. To właściwie wszystkie sytuacje kiedy tramwaj ma pierwszeństwo. Jest jeszcze rondo, jednak tutaj reguły są takie jak podaliśmy wcześniej. Tramwaj wjeżdżający na rondo (oczywiście takie, które ma znaki ruch okrężny i ustąp pierwszeństwa, a nie sam ruch okrężny) ustępuje pojazdom będącym na obwiedni skrzyżowania, a zjeżdżający z wyspy centralnej ma pierwszeństwo.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyda się kursantom i zdającym egzamin na prawo jazdy i będą oni teraz pamiętać wszystkie sytuacje kiedy tramwaj ma pierwszeństwo. Czasami zdajemy egzamin w mieście gdzie nie ma tramwajów i niekoniecznie musimy się nimi przejmować, ale przepisy i tak musimy znać, by kiedyś nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji w innym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here