Bycie rodzicem to zadanie bardzo odpowiedzialne. Każda matka i ojciec już od narodzin swojego dziecka powinni dbać o nie, jak najlepiej potrafią. Chodzi tu nie tylko o zapewnienie mu posiłku czy też zabawek i ubrań. Dziecko wymaga przede wszystkim uwagi i zainteresowania. Nie należy bagatelizować jego problemów tylko dlatego, że wydają się one błahe rodzicom. Dla dziecka kłótnia z przyjacielem w piaskownicy może stanowić w tej chwili największy dramat, dlatego warto w tym momencie być przy ni.
Rodzice często są skazani na zarywanie nocek, gdyż ich dzieci potrzebują troski. Niemowlęta mogą mieć kolki nieznanego pochodzenia. Później pojawia się problem związany z wyrzynaniem się ząbków. Zęby często powodują u dzieci zaniepokojenie i wysokie temperatury. Zatroskani rodzice powinni zrobić wszystko, by ulżyć cierpieniu malucha. Dobrym sposobem są maści na dziąsła polecane przez pediatrów czy też kupno specjalnego gryzaczka. Kiedy ząbki już wyjdą rodzice powinni zadbać o to, by maluch sam pielęgnował je i mył. Na rynku dostępne są różnego rodzaju pasty do zębów i szczoteczki skierowane tylko dla dzieci. Należy przypominać im o myciu ząbków po każdym posiłku. Zęby mleczne bardzo szybko się psują, a to może sprawiać ból maluszkowi – dlatego profilaktyka jest w tym przypadku tak ważna. Rodzice często zastanawiają się kiedy wypadają zęby mleczne. Odpowiedź na takie pytanie może być różna, bo tak naprawdę wszystko zależy od rozwoju dziecka. Tak naprawdę pierwsze zęby mleczne mogą być wypierane przez zęby stałe już w 5 roku życia malucha. To dla niego zupełnie nowe, nieznane doświadczenie. Rodzice często, aby umilić te chwile obiecują dziecku, że w nocy odwiedzi go wróżka Zębuszka. Ma ona zostawić w zamian za zęba mlecznego podarek bądź pieniądze. Zębami, które wypadają najszybciej są prawie zawsze jedynki. Nie jest to jednak zasada i zdarzają się wyjątki. Zęby mleczne najczęściej zostają zastąpione przez zęby stałe w pełni około dwunastego roku życia. Później pojawiają się jeszcze ósemki, ale zdarzają się też sytuacje, w których dana osoba nie posiada tego typu bądź zaczynają wyrzynać się dopiero po 20,30 roku życia. Ósemki to zęby, które bardzo szybko się psują, powodują problemy. Czasem konieczne jest ich chirurgiczne usuwanie.
Kiedy zęby stałe już się pojawią dziecku trzeba przypominać o ich higienie, nawet gdy są już nastolatkami i czują się dorośli. Regularne mycie i odwiedzanie stomatologa może zapobiec wielu nieprzyjemnościom. Wśród nich wymienić można sytuacje, gdy konieczne jest wyrwanie zęba bądź leczenie go kanałowo. W najlepszym wypadku na zepsuty ząb wystarczy jedynie nałożyć plombę.
Kolejna ważna sprawa to dbałość o zgryz dziecka. Czasem noszenie aparatu ortodontycznego w młodym wieku może sprawić, że dziecko uniknie konieczności zaprzyjaźnienia się z nim w dorosłym wieku. Kiedy ktoś jest dorosły niestety musi zadbać o swój zgryz na własny rachunek. Nie jest to najtańsza sprawa. Trzeba płacić za wizyty czy też sam aparat. Lepiej zrobić wszystko wcześniej, by móc tego uniknąć.