Długa historia

Przyzwyczailiśmy się do tego, że internet to powszechnie dostępne dobro. Wielu z nas nie wyobraża sobie już bez niego życia. Płacąc w sklepach, jadąc w podróż, pracując używamy internetu bez zastanowienia jaką ma historię i że dzieje jego powstania były burzliwe.
W tym tekście przedstawie kiedy wynaleziono internet i opiszę kilka ciekawostek związanych z siecią. Zapraszam do zgłębienia tajemnic sieci.
Pierwsze projekty globalnej sieci służącej do porozumiewania się konstruowali już naziści w czasie Drugiej Wojny Światowej. Wraz z ich klęską wszelkie projekty i prace przerwano i na długie lata odeszły w zapomnienie. Dopiero w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku grupa amerykańskich profesorów utworzyła projekt globalnej sieci łączności dla wojska. 29 października 1969 roku Uniwersytet Kalifornijski w mieście Los Angeles utworzył sieć transmisji danych. Wkrótce potem sieć zamontowano na trzech kolejnych amerykańskich Uniwersytetach. Przedsięwzięcie finansowała organizacja ARPA (Advanced Research Project Agency), która zajmowała się koordynowaniem badań naukowych w wojsku. Amerykański rząd był przerażony postępem technicznym w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i wysłaniem przez to państwo na okołoziemską orbitę statku kosmicznego Sputnik. Pentagon postanowił więc rozpocząć finansowanie badań mogących zrewolucjonizować naukę Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pozwoliłoby to wygrać wyścig zbrojeń i zapobiec trzeciej wojnie światowej,która rysowała się na horyzoncie geopolityki. Wracając do sieci przesył danych odbywał się tu za pomocą komputerów o rozmiarach dużego pomieszczenia rozmieszczonych w poszczególnych salach uczelni. Sieci nadano nazwę ARPANET i stała się ona bezpośrednim przodkiem dzisiejszego internetu. Idee na których podstawie tworzono ARPANET posłużyły w późniejszych latach do tworzenia kolejnych sieci.
Następna sieć powstała około roku 1978 kiedy to dwie uczelnie zawarły porozumienie i utworzyły USENET. Po pięciu latach USENET podpięto do sieci ARPANET i utworzyła się w ten sposób duża między uniwersytecka sieć komputerowa. Pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku wojsko amerykańskie oddzieliło wojskowy ARPANET od cywilnego. Wojskowy przetrwał do dziś i jest stale modernizowany i rozwijany. Prawdopodobnie w jego transmisji biorą udział najnowocześniejsze satelity rozmieszczone wokół ziemi jednakże nie mamy o tym zbyt wielu informacji. Tajemnica wojskowa uniemożliwia poznanie tego systemu bliżej.
Inną drogą poszedł cywilny ARPANET. Prze pierwszy rok pełnił rolę komunikatora pomiędzy uniwersytetami. Jednakże Europa też nie pozostawała w tyle z badaniami technicznymi. W marcowe dni 1989 roku dwóch pracowników Europejskiego Ośrodka Badań nad Energią Atomową (CERN) rozpoczęło prace nad stworzeniem sieci przesyłu i magazynowania dokumentów hipertekstowych. Po roku utworzyli oni World Wide Web, która szybko została wdrożona do obiegu cywilnego i połączona z systemem ARPANET. Dzięki temu powstał internet w dzisiejszej formie. Dzisiaj internet to miliardy użytkowników i ogrom treści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here