Matura to słowo, które potrafi wywołać dreszcze i zawroty głowy u niejednego licealisty. Już od pierwszej klasy nauczyciele przypominają o tym ważnym egzaminie i próbują zrobić wszystko, by ich podopiecznym udało się zdać go na jak najwyższym poziomie. Kartkówki, sprawdziany, testy – wszystko te metody to nie jest głupi wymysł nauczycieli, tylko chęć sprawdzenia poziomu waszej wiedzy i umiejętności. Jednak, gdy powoli zbliża się ten dzień, kiedy sa matury, nagle pojawia się ogromny stres. Jak zatem przygotować się do tych kilku najważniejszych egzaminów w życiu oraz co zrobić, by napisać je jak najlepiej i bez stresu?
Pierwszym i zarazem najważniejszym punktem jest systematyczność. Wielu uczniów przez całe trzy lata naukę traktuje jako przykry obowiązek. Nie przygotowuje się do sprawdzianów i ignoruje polecenia nauczycieli, a zamiast tego spędza czas na imprezowaniu lub oglądaniu seriali przez całe dnie. Takie podejście jest niepoprawne i prowadzi do tego, że zdanie matury staje się znacznie trudniejsze, niż gdyby nauka była regularna. Ważne jest, by do każdego sprawdzianu porządnie się przygotować, ponieważ znacznie lepiej jest rozłożyć sobie materiał na kilka miesięcy, niż na kilka dni przed egzaminem. Człowiek nie jest w stanie zapamiętać aż tak dużej ilości informacji w tak krótkim czasie.
Istotną sprawą jest również robienie notatek. To, w jakiej formie będą Twoje notatki zależy od tego, ile czasu jesteś w stanie na nie poświęcić i jaki sposób nauki odpowiada Ci najbardziej. Większość ludzi to wzrokowce, dlatego duża ilość kolorów oraz ilustracji, to klucz do szybkiego zapamiętania informacji. Możesz również spróbować zabawy w skojarzenia, na przykład dzień wybuchu II wojny światowej, czyli 1 września, możesz skojarzyć z dniem rozpoczęciem roku szkolnego. Proste, prawda? Jeśli musisz zapamiętać dużą ilość nazw, na przykład najważniejsze dopływy Wisły, możesz ułożyć z ich pierwszych liter zabawną historyjkę. Taki sposób nauki, z pewnością pozwoli zapamiętać więcej, niż suche wkuwanie informacji.
Ważne jest również, by temat, którego się uczymy był dla nas interesujący. A co jeśli nie jest? W takim razie trzeba zmusić się do zainteresowania danymi zagadnieniami. Później możesz opowiedzieć o tym czego się nauczyłeś swoim rodzicom, rodzeństwu lub przyjacielowi – kiedy powtarzasz na głos więcej zapamiętujesz. Świetnym pomysłem jest również grupowa nauka, gdzie można wymienić się informacjami oraz przedyskutować różne etapy. Ten sposób ma jednak swoje minusy – w towarzystwie znajomych trudniej jest skupić sto procent swojej uwagi na zdobywaniu wiedzy.
Dobra organizacja również pomoże Ci w efektywnej nauce. Zapisz sobie w kalendarzu, kiedy sa matury i stwórz plan nauki na każdy dzień. Dzięki temu zdążysz powtórzyć wszystkie niezbędne informacje.
I pamiętaj, żeby dzień przed egzaminem odejść od książek i się zrelaksować. Spacer, kino, dobry film lub gry planszowe – wybierz swój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu i spróbuj się odprężyć. Zobaczysz, że następnego dnia Twoja głowa będzie spokojniejsza, a stres odejdzie w niepamięć.