Kiedy dojdzie przelew - kalkulator

Przelewy bankowe mogą być wykonywane w kilku różnych systemach. Powoduje to, że mogą być darmowe bądź też płatne i ich czas realizacji jest różny. Dziś sprawdzimy jak obliczyć kiedy dojdzie przelew Kalkulator przelewów powinien pomóc nam zmierzyć się z tym wyzwaniem, dlatego spróbujemy ustalić jak znaleźć najlepszy, ponieważ w sieci znajduje się ich bardzo wiele. Niestety nie każdy z nich udostępnia nam równie rzetelne informacje. Wiedza na temat tego, kiedy wysłane przez nas pieniądze dotrą do celu jest bardzo ważna i może nas uratować w różnych przypadkach.

Głównym systemem przelewów, który działa w Polsce jest tak zwany system Elixir. Działa on za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), która nadzoruje przekazywanie pieniędzy pomiędzy różnymi kontami bankowymi. Niestety system ten nie działa w weekendy, a także w święta. To, że wyślemy przelew za jego pośrednictwem nie oznacza też wcale, że pieniądze dotrą do odbiorcy natychmiast. Czasem trzeba długo czekać i nie do końca wiadomo kiedy dojdzie przelew Kalkulator bankowy powinien nieco pomóc nam w takim wypadku, dlatego dobrze jest poszukać w internecie serwisu, który takie kalkulatory udostępnia. Korzystają z kalkulatora możemy sprawdzić kiedy dokładnie pieniądze znajdą się u odbiorcy przelewu, a także to jakim systemem najlepiej wysłać pieniądze, by dotarły one w odpowiedniej chwili. Oczywiście musimy wiedzieć, że w Polsce działa nie tylko system Elixir, są także inne systemy, które realizują przelewy w trybie natychmiastowym, jednak o tym za chwilę.

Tak więc wiemy już, że tradycyjny przelew z konta na konto nie dojdzie w weekend i w święta. Jednak jeżeli wyślemy go powiedzmy w poniedziałek o godzinie 15, to odbiorca dostanie pieniądze nie natychmiast, ale dopiero następnego dnia. Dlaczego tak jest? Otóż przelewy nie są realizowane natychmiastowo. Zostają zakwalifikowane do kolejki, a następnie są wysyłane w tak zwanych sesjach Elixir. O co chodzi z tymi sesjami? Otóż dzielą się one na wychodzące i przychodzące. Te pierwsze pobierają pieniądze z banków, a drugie dostarczają je do banków odbiorców. Każdego dnia mamy po trzy sesje, każdy bank indywidualnie ustala ich terminy, jednak najczęściej jest to godzina 5, 8 i 11 rano, lub coś w tej okolicy. Natomiast sesje przychodzące są o godzinach 6, 9 i 12. Dzieje się tak dlatego, żeby przelewy zawsze dochodziły najpóźniej następnego dnia roboczego. Jeżeli jednak nie chcemy czekać, to musimy wybrać inny system rozliczeniowy, który zagwarantuje nam jak najkrótszy termin kiedy dojdzie przelew Kalkulator powinien pomóc nam dobrać odpowiedni system, tak byśmy za przelew nie przepłacili. Najczęściej jest to Express Elixir lub Sorbnet. Dzięki tym systemom pieniądze dochodzą do odbiorcy natychmiast, maksymalnie 15 minut po ich nadaniu, niezależnie czy jest dzień powszedni czy weekend lub święto.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowy będą państwo mogli lepiej wyobrazić sobie sposób działania systemów rozliczeniowych dla przelewów i wobec tego będzie możliwe precyzyjne obliczanie terminu, w którym pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy. Najlepiej korzystać w tym celu ze specjalnych kalkulatorów, które możemy łatwo odnaleźć korzystając z wyszukiwarek internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here