Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Obecnie coraz więcej kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie. Kobiety najpierw pragną zdobyć wykształcenie, później dobrą i stabilną pracę. Do tego część par i małżeństw pragnie mieć własne mieszkanie. Czyli dom lub mieszkanie, praca z umową na nasz nieokreślony i odłożone pieniądze na przyszłość – to główne czynniki, które mają wpływ na decyzję o posiadania potomstwa. Zatem kiedy zajść w ciążę?

Z biologicznego punktu w ciąże najlepiej zajść mając 18-25 lat.W tym wieku z medycznego punktu widzenia powinno się zachodzić w ciążę. Wtedy w organizmie utrzymuje się dobry poziom hormonów płciowych. Ciało kobiety gotowe jest wtedy na przyjęcia dziecka. Narządy rodne jak i macica poradzą sobie z utrzymaniem płodu. Im kobieta później urodzi dziecko to tym większa szansa, że urodzi się ono chore. Najczęściej rodzą się dzieci z chorobą Downa. Narażone na niego są zwłaszcza dzieci kobiet po 35. roku życia. Ciąża w późniejszym okresie życia wiąże się także z możliwością jej niedonoszenia.

Ale to tyle jeżeli chodzi o czynnik biologiczny. Obecnie coraz później decydujemy się na dziecko. Wpływ na to ma przede wszystkim rozwój cywilizacyjny. Kobiety pragną najpierw zdobyć pracę, mieć zapewnione stabilne warunki mieszkalne, a przede wszystkim odpowiedzialnego partnera, a dopiero potem decydują się na dziecko. Aby skończyć studia i piąć się po szczeblach kariery to potrzeba na to czasu. Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się świadomie na późne macierzyństwo. O takim macierzyństwie mówimy, gdy kobieta decyduje się na pierwsze dziecko po 30 roku życia. A takich kobiet jest coraz więcej. Nawet pary z wieloletnim stażem odkładają decyzję o dziecku na później. Natomiast ciągle można spotkać młode małżeństwa, które zaraz po sakramentalnym tak decydują się na dziecko. Wpływ na to mogą mieć też względy religijne. Jeszcze kilkanaście lat temu religia była ważną kwestią w życiu większości osób. Dziś coraz częściej odchodzimy od nauki Kościoła Katolickiego. Nawet osoby, które uważają się za katolików mieszkają razem przed ślubem, itd.

Natomiast jeżeli zdecydujemy się już na dziecko to trzeba wiedzieć kiedy najlepiej, czyli najłatwiej zajść w ciążę. Dni płodne – to w te dni najłatwiej o poczęcie. „Najbardziej płodny czas to dzień owulacji. Można go bardzo łatwo obliczyć. Wystarczy od długości cyklu odjąć 14. Jeśli cykl miesięczny trwa 28 dni, to faza owulacji wypadnie 14 dnia. Jeśli cykl jest krótszy, na przykład ma tylko 21 dni, to owulacja nastąpi 7 dnia. Oczywiście, nie jest to jedyny dzień, kiedy można zajść w ciążę. Dni płodne rozpoczynają się 5 dni przed owulacją i trwają jeszcze 3-4 dni po jej zakończeniu. Trzeba jednak pamiętać, że te obliczenia nie są bardzo dokładne. Wynik może zaburzyć choroba albo nawet zmęczenie”. Zajście w ciążę nie zawsze jest łatwe. Czasami wymaga starania się latami. Warto przed podjęciem decyzji o dziecku zrobić sobie podstawowe badania, które od razu pomogą nam wykryć jakieś choroby. Również warto prowadzić zdrowy tryb życia, uprawiać sport, spożywać owoce i warzywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here