Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu?

Kontynuujemy naszą serię poradników przeznaczoną głównie dla kursantów na prawo jazdy. Dziś wyjaśnimy kiedy można zawracać na skrzyżowaniu, ponieważ ten temat nie zawsze jest zrozumiały dla wszystkich. O dziwo, nie tylko kursanci mają z nim problem, ale także czynni kierowcy. Sprawdzimy więc na jakich skrzyżowaniach można zawracać, kiedy można to robić, jaki pas można zająć oraz kto ma pierwszeństwo przy wykonywaniu tego manewru. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi przyszłym kierowcą zrozumienie tego problemu w całości.

Skrzyżowanie jest miejscem, gdzie krzyżują się na jednym poziomie przynajmniej dwie drogi. Skrzyżowaniem jest także rondo, posiadające wyspę centralną. Zasadniczo na typowym skrzyżowanie zawracanie nie jest zabronione. Jednak obowiązują pewne zasady, które sprawiają że nie zawsze zawracanie możemy wykonać. Przede wszystkim istnieje przepis, który mówi że nie możemy zawracając utrudnić ruchu, ani też spowodować zagrożenia bezpieczeństwa. Wobec tego jeżeli skrzyżowanie jest duże i skomplikowane, nie zawiera specjalnego pasa ani zatoczek do zawracania, to w godzinach szczytu gdy ruch jest bardzo wzmożony, nie mamy prawa wykonać zawracania, bo spowodowalibyśmy niechybnie utrudnienie ruchu i to poważne. Wobec tego trzeba wiedzieć kiedy można zawracać na skrzyżowaniu, bo możemy za nieprawidłowe zawracanie nawet dostać mandat. Tak więc wiemy już, że nie możemy tego robić tam, gdzie utrudnimy ruch. Druga okoliczność to taka, gdy na skrzyżowaniu jest zakaz zawracania. Taki zakaz wyrażony będzie znakiem, który znajduje się przed skrzyżowaniem w odpowiedniej odległości.

Jednak nie tylko zakaz zawracania powoduje, że na skrzyżowaniu nie można wykonać takiego manewru. Również zakaz skręcania w lewo taki zakaz wprowadza. Także wtedy, gdy na pasach ruchu mamy oznaczenia pozwalające jechać tylko w prawo i prosto, lub też znajduje się przed nim nakaz skrętu w prawo lub prosto. Do zawracania nie musimy mieć przygotowanego specjalnego pasa ruchu. Wystarczy tylko, że istnieją pasy do skręcania w lewo, wtedy ze skrajnego można wykonać ten manewr. Jednak jeżeli istnieje sygnalizacja świetlna i ruch skręcających w lewo kierowany jest sygnalizatorem kierunkowym S3 ze strzałkami, to nie wolno zawracać. Mamy nadzieję, że każdy będzie o tym pamiętał, bo starsi kierowcy często mają problem z rozstrzygnięciem tego kiedy można zawracać na skrzyżowaniu, zwłaszcza w przypadku takich skrzyżowań, gdzie mamy sygnalizację świetlną z sygnałem S3 dla skręcających w lewo.

Wobec powyższego mamy nadzieję, że przyszli kursanci dobrze przyswoją sobie wiedzę z zakresu tych właśnie przepisów i nie będzie sytuacji, w których nie wiemy kiedy można zawracać na skrzyżowaniu. Przypomnijmy jeszcze na koniec, że zawracający powinien ustąpić pierwszeństwa wszystkim, także tym którzy mają znak ustąp pierwszeństwa. Ponieważ nie możemy utrudniać ruchu, to należy rozumieć ten przepis tak, że nie możemy także nikogo zmusić do sytuacji, w której on musiałby czekać na nasz ruch. Tak więc to my przejeżdżamy zawsze jako ostatni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here