Kiedy powstała Polska?

Nauka o dziejach naszej państwowości jest ważnym elementem podczas edukacji młodego człowieka. Może drzewa genealogiczne władców nie są przydatne w życiu jednak to kiedy był chrzest Polski wydaje się być bardzo ważne. Podobnie jak widza kiedy była bitwa pod Grunwaldem, Konstytucja 3 maja, Cud nad Wisłą, bitwa pod Oliwą czy Kircholmem, My Polacy mamy tendencje o zapamiętywaniu głównie dobrych dat. Choć z drugiej strony to dobrze bowiem przez wieki nasi rodacy mieli tendencje martyrologiczne oraz dekadenckie. Ostatnio zrobiła się moda na ruch odwrotny. Wizja dziejów Polski zmieniła się o sto osiemdziesiąt stopni kiedy to popularność zaczęła zdobywać retoryka o tak zwanych „turbo Słowianach”, nazywanych tak prześmiewczo przez krytyków teorii. I faktycznie o ile chrzest Polski miał miejsce w 966 roku i nasza państwowość musiała być w tedy dobrze zorganizowana to wizja rasy nad Słowian jest przesadzona. Oczywiście, skoro Polska w moment cie kiedy przyjmowała chrzest to musiała być ona już w tedy świetnie zorganizowana. Dziś wiemy, że Mieszko miał system podatkowy i dobrze uzbrojoną armię. Skrzydeł teoretykom spiskowej teorii dziejów dodaje fakt, że Polska na kartach historii Europy wyłania się praktycznie znikąd. Polska pojawia się bardzo nagle a z logicznego punktu widzenia musiała ona istnieć i dobrze prosperować już wiele lat wcześniej. Zjednoczenie plemion, stworzenie urzędów oraz drużyn rycerskich zająć musiało wiele lat. Często mówi się, że Mieszko mógł mieć pochodzenie czeskie. Czesi bowiem byli dziesiątkowani w tamtym okresie, przez dzisiejszych odpowiedników Węgrów. Lekkie oddziały konne wydawały się być niepokonane. Włodarze z Pragi postanowili zatem uciekać na północ gdzie mogli młodemu państwu Polskiemu zaoferować swoją pomoc w tworzeniu struktur państwa.
Inna zaś teoria opowiada o najazdach Duńczyków, którzy między innymi przyczynili się do zniszczenia nadmorskiej miejscowości Viniety. Ponoć książę duński miał zasiąść na Polskim tronie jako Mieszko.
Inna zaś teoria opowiada, o chłopcu, który w dniu postrzyżyn odzyskał wzrok. I tak syn chłopa oznaczony przez bogów miał wkrótce przejąć władzę. Była to jednak historia, która miała omamić prostą ludność.
Przyczyną tego, że o naszym państwie wiemy tak wiele, jest to, że kraj nasz w przeszłości był pogański. Kościół toczył zatem walkę z politeizmem na naszych ziemiach. Spowodowało to spalenie wielu źródeł pisanych oraz zniszczenie świątyń. Celem tego było zamazanie pamięci o czasach pogańskich. Ponadto kraje takie jak Niemcy czy Watykan za pośrednictwem kościoła i mocy nadanej im przez boga rościły sobie prawo do bycia wybranymi. Poganie nawet jeśli pomagali by w walce z muzułmanami, stanowili by zagrożenie dla cywilizacji zachodniej. Już raz bowiem ludy pogańskie doprowadziły do zniszczenia zachodniej cywilizacji, mowa tu oczywiście o Imperium Rzymskim. Historia jest usiana wieloma tajemnicami a czas niestety wpływa na naszą niekorzyść. Nie wiadomo czy karty historii, które chcemy poznać ujrzą kiedykolwiek światło dzienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here