Kiedy przypada Dzień Ojca?

Kiedy Dzień Ojca? To wyjątkowe święto, w naszym kraju każdego roku przypada na dzień 23 czerwca. Pierwszy Dzień Ojca był obchodzony w 1965 roku. Tę datę uznaje się za narodziny święta ojców w Polsce. Krajem narodzin obchodów Dnia Ojca są Stany Zjednoczone. Amerykanie, po sukcesie świąt z okazji Dnia Matki, chcieli dopełnić tradycji i tym samym ustanowić święta dla pozostałych członków rodziny. A jak wiadomo, rodzina składa się z rodziców, dzieci i dziadków. Szybko więc podniosły się w Stanach głosy, że to niesprawiedliwe by tylko mamy miały w kalendarzu swój szczególny dzień. Tak oto w 1910 roku, dokładnie w dniu 19 czerwca, w USA po raz pierwszy obchodzono Dzień Ojca. Można by powiedzieć, że matką chrzestną dnia ojca w Ameryce jest Sonory Smart Dodd. Była ona córką weterana wojny secesyjnej. Trzy lata wcześniej, w roku 1907 został ustanowiony dzień matki, tak więc Sonory Smart Dodd wpadła na pomysł by analogiczne święto dnia ojca wprowadzić dla uczczenia trudu, jakim jest opieka nad rodziną oraz zasług wszystkich ojców. Szczególnie chodziło jej o własnego ojca – Williama Smarta. Mężczyzna po śmierci żony samotnie wychowywał Sonory oraz pięcioro z młodszego rodzeństwa kobiety. Pierwotnie obchody dnia ojca w Stanach Zjednoczonych, miała charakter wyłącznie lokalny. Przez kolejne dekady, wszelkie walki o to, by dzień ojca miał charakter ogólnokrajowy, spełzały na niczym. Dopiero w 1972 roku, sześćdziesiąt dwa lata po pierwszych obchodach na szczeblu lokalnym, w mieście Spokane w stanie Waszyngton, prezydent Ameryki, którym wówczas był Nixon, oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Można by pomyśleć, że data 23 czerwca jest dniem umownym dla obchodów święta ojców na świecie. Tak do końca nie jest. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii, Dzień Ojca jest świętem ruchomym, które co roku przypada na trzecią niedzielę czerwca. W roku 2018 był to akurat 17 czerwca. Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy, święto ojców obchodzą
19 marca kiedy to Kościół katolicki obchodzi dzień świętego Józefa. Kraje skandynawskie świętują Dzień Ojca zawsze w drugą niedzielę listopada, z czego jednak wyłamuje się Dania, bo tam święto to przypada na 5 czerwca. Ojcowie w Turcji świętują w trzecią niedzielę czerwca, natomiast ojcowie w Niemczech w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada czterdzieści dni po Wielkanocy.
Święto z okazji Dnia Ojca, choć na swój sposób także znane oraz obchodzone co roku, bo przecież obecne w tak wielu kalendarzach, nie przebiło nigdy Dnia Matki. W Polsce nie udało się to od 1965, natomiast w Stanach Zjednoczonych od 1910 roku. Niemcy zastąpili Dzień Ojca dniem mężczyzny. Jest to dla nich podwójne święto, bo świętują wówczas wszyscy mężczyźni, nie tylko ojcowie. Zawsze jednak jest do dzień szacunku dla roli mężczyzny, który daje życie oraz podobnie jak matka-kobieta, jest drogowskazem, a także mentorem i opiekunem dla swoich dzieci. Nie jest to święto mniej ważne od Dnia Matki, choć może mniej komercyjne. Warto wiedzieć, że życzenia płynące prosto z serca oraz wspólnie spędzony czas, szczególnie w tak ważnym dniu, jest zawsze najlepszym i najbardziej sprawdzonym prezentem na tę wyjątkową okazję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here