Zmiana czasu z letniego na zimowy od lat rozbudza emocje wśród ludzi w krajach, w których tego rodzaju regulacja obowiązuje. Kiedy zmieniamy czas na letni wówczas przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, dzięki czemu dzień latem jest dłuższy, ale krócej śpimy. Zwykle zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się pod koniec marca. Na ideę wykorzystania czasu letniego wpadł Benjamin Franklin, jednak pierwsi zaczęli wdrażać tę ideę w życie Niemcy podczas I wojny światowej. Niedługo potem również Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone postanowiły wdrożyć czas letnie jako doskonały pomysł na oszczędności paliwa wykorzystywanego do produkcji prądu. W Polsce regulacje odnośnie zmiany czasu na letni wprowadzono po odzyskaniu niepodległości.
Jakie są zalety i wady czasu letniego? Przede wszystkim oszczędza się dzięki temu energię elektryczną. W sezonie letnim dzień trwa najdłużej i czas, gdy jest widno trwa od 6 do 20. Właśnie w tym czasie wieczorami Polacy są najbardziej aktywni. To, co służy jako argument za utrzymaniem zmiany czasu na letni jest również bezpieczeństwo na drogach, gdyż kierowcy poruszają się gdy jest jasno. Za zniesieniem zmian czasu na letni są osoby starsze oraz te o bardziej ustabilizowanym rytmie dnia. Utrzymują oni, że zmiana czasu jest dla nich męcząca, a dostosowanie zegara biologicznego do zmian zajmuje im nawet kilka dni, zupełnie jak przy podróży pomiędzy strefami czasowymi, ale oczywiście z mniejszym stopniu.
Stosowanie zmiany czasu rodzi pewne komplikacje, które najczęściej można spotkać w transporcie. Na przykład pociągi, które są w trasie podczas zmiany czasu z letniego na zimowy często muszą wydłużyć swój postój o godzinę, aby dostosować czas przejazdu do rozkładu jazdy. Analogicznie – w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni pociągi będące w trasie są automatycznie opóźnione o godzinę. Podobnie jest w transporcie lotniczym. Pewne komplikacje pojawiają się również w systemach informatycznych banków. W obawie przed błędami zwykle blokują one dostęp do swoich usług w weekendy, podczas których zmienia się czas na letni lub zimowy.
Czy rzeczywiście stosowanie czasu letniego przynosi korzyści i oszczędności? Badacze nie są co do tego zgodni. W niektórych krajach, nawet jeśli pojawia się zmniejszone zużycie prądu po zmianie czasu, to osiąga ono wartości co najwyżej kilkuprocentowe. W Polsce następuje po prostu przesunięcie godzin szczytu obciążenia sieci energetycznych i nie ma żadnych badań wskazujących na oszczędności energii elektrycznej.
Obecnie wiele krajów nie korzysta ze zmiany czasu. Można śmiało powiedzieć, że większość państw nigdy z tego nie korzystało lub zrezygnowało z tej możliwości.
Warto wiedzieć, że zmiana czasu z letniego na zimowy następuje zwykle w Polsce w ostatni weekend października. Wówczas przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, dzięki czemu teoretycznie śpimy o godzinę dłużej oraz mamy krótszy dzień. Czas letni wraca do nas zawsze w ostatni weekend marca. Wówczas przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, by cieszyć się więcej słońcem i dniem.