Truskawkowy raj

Truskawki to owoce, które lubi każdy. Pyszne i pełne witamin czerwone dary natury najlepiej jeść z własnego samodzielnie wyhodowanego krzewu. Pełno dziś plantacji, które używają przy uprawie truskawki pestycydów i chemicznych oprysków. Jeżeli zaś sami założymy niewielką uprawę truskawki mamy pewność, że owoce są dobrej jakości i ekologicznego doboru. Musimy jednak wiedzieć jak zajmować się truskawkami i w jaki sposób je posadzić.
W tym artykule opiszę kiedy sadzić truskawki, jakie stanowiska do nich dobrać oraz jak pielęgnować wymarzone krzewy by dały wspaniałe, pyszne i pachnące owoce. Zapraszam do przeczytania materiału.
Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie stanowisko. Aby truskawki były duże i czerwone trzeba posadzić je w miejscu słonecznym. W cieniu omawiane owoce wyrosną małe i kwaśne. Gleba pod truskawki musi być pulchna, bogata w próchnicę, przepuszczalna oraz zasobna w sole mineralne. Przygotowując stanowisko pod truskawki rok przed ich posadzeniem należy więc spulchnić glebę oraz nawieść ją obornikiem lub dobrze zrobionym/zleżałym kompostem. Gleba pod truskawki musi mieć lekko kwaśny odczyn i powinien on mieć pH o wartości od pięciu i pół do sześciu i czterech dziesiątych. Pamiętajmy, że truskawki raz posadzone rodzą od czterech do sześciu lat. Warto więc przed sadzeniem dobrze nawieść glebę by potem przez kilka sezonów mieć piękne owoce.
Co do terminu sadzenia jest on sporny i zależy od upodobań ogrodnika. Termin sadzenia jest też uzależniony od odmiany jaką chcemy posadzić. Przykładowo sadzonki truskawek ,,frigo” dostępne są do sadzenia wyłącznie na wiosnę gdyż pozyskiwane są w czasie zimowego spoczynku truskawek. Sadzonki tej odmiany sprzedaje się zazwyczaj bez ziemi otaczającej korzeń (z gołymi korzeniami) i trzeba takie truskawki jak najszybciej wysadzić gdyż w przeciwnym wypadku uschną. Truskawki innych odmian takich jak ,,piękna z booskop” uzyskiwane są pod koniec lata dlatego najlepiej sadzić je jesienią. Tak samo jest z truskawkami odmiany ,,murzynek”.
Co do sadzenia doniczkowego truskawek najlepiej przeprowadzić je latem czyli na przełomie lipca i sierpnia. Posadzone w tym czasie znakomicie klimatyzują się i dostosują do warunków, w których przyjdzie im żyć.
Truskawki należy sadzić rzędowo w rozstawie trzydzieści centymetrów na pięćdziesiąt osiem centymetrów. Można też stosować rozstawy dwadzieścia pięć centymetrów na sześćdziesiąt dwa lub rozstawę ekstensywną osiemdziesiąt sześć centymetrów na siedemdziesiąt pięć centymetrów. W krajach zachodniej Europy gdzie truskawki hoduje się z użyciem odżywek i nawozów sztucznych zdarza się tworzenie rozstaw między poszczególnymi sadzonkami truskawek w przedziale osiemnaście i pół centymetra na dwadzieścia cztery i pół centymetra. Przy uprawie ekologicznej raczej nic z takich truskawek nie urośnie gdyż rosną zbyt gęsto.
Odradza się sadzenie truskawek według dawnych wiejskich metod – pod drzewami owocowymi. O ile w rocznym młodym sadzie jest to dopuszczalne, nie należy sadzić truskawek pod starszymi drzewami gdyż nie dadzą dobrego plonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here