Kiedy znów nadejdą wakacje?

Po całym rok nauki każdy uczeń zasługuje na odpowiedni wypoczynek.Każdy, również niezbyt pilny uczeń z niecierpliwością wyczekuje tej chwili. Po wielu godzinach spędzonych w szkolnej ławce, kiedy dni stają się coraz dłuższe, a słońce coraz mocniej przygrzewa, każdy myśli tylko o jednym. Ile dni zostało do wakacji?

Wszystko zależy od tego, kiedy jest zakończenie roku szkolnego. Chyba nie ma ucznia, który na samym początku roku nie sprawdza tej informacji. W 2019 roku w całym kraju rok szkolny zakończy się w dniu 21 czerwca. To wyjątkowo wcześnie w porównaniu do ostatnich lat. Oczywiście żaden uczeń nie będzie narzekał – przecież to oznacza parę dni wakacji więcej.

Kiedy nadchodzi czerwiec, a w szkole coraz więcej nauczycieli wystawia oceny końcowe, coraz trudniej wysiedzieć w ławce. Słońce zachęca do spędzania czasu na dworze, wyciąga stęsknione dzieci na łąki i boiska – byle dalej od szkolnych murów. Następuje niecierpliwe odliczanie… dzień za dniem, do upragnionej daty (z reguły mocno oznaczonej w kalendarzu). Jednak kto ustala dzień końca nauki szkolnej?

Skąd się bierze data rozpoczęcia wakacji?
Konkretne daty są ustalane zgodnie z kalendarzem opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W opracowanym przez nie rozporządzeniu (Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002) znajduje się adnotacja, że wszelkie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze organizowane przez szkoły, powinny zawsze kończyć się w pierwszy piątek, który nastąpi po dacie 20 czerwca. Innymi słowy wakacje nie mogą rozpocząć się przed tą z góry ustaloną datą. Dopóki ustawa nie ulegnie zmianie, ten zapis również się nie zmieni.

Zamiast więc się zastanawiać czy rozpoczęcie wakacji da się przybliżyć, lepiej dobrze wykorzystać ostatnie dni w szkole. W końcu to od nich dużo zależy – w szczególności ostateczne potwierdzenie zdobytej wiedzy. Zamiast marzyć o całkowitej wolności lepiej sprawdzić czy wszystkie oceny są zadowalające. Może da się poprosić nauczyciela o możliwość poprawy? Przecież każdemu zależy na w miarę dobrym świadectwie ukończenia klasy. Dobrze jest się na tym skupić, żeby wakacje rozpocząć z całkowitą satysfakcją z wykonanej pracy.

Na chwilę obecną nie pozostaje więc nic innego niż czekać aż upragniony wolny czas znów nadejdzie. Co można zrobić? Z całą pewnością jak najlepiej wykorzystywać nadchodzące dni. Skupić się na nauce, codziennych zajęciach i rozmowach ze szkolnymi przyjaciółmi. W ten sposób czas minie wprost niezauważalnie. Oczywiście warto na samym początku sprawdzić listę dni wolnych od szkoły. Te dni oraz datę zakończenia roku szkolnego można zapisać sobie do razu w kalendarzu. Skreślając po kolei, każdego dnia, okienka w kalendarzu wolne chwile będą się coraz bardziej przybliżać.

W celu uprzyjemnienia sobie oczekiwania na wakacje możesz również… zaplanować co chcesz w tym czasie robić! W ten sposób, kiedy wakacje już nadejdą, w pełni je wykorzystasz – na wszystko o czym marzyłeś podczas długich lekcji w szkolnej ławce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here