Niezmienne prawa natury.

Pory roku to coś, co nieustannie się zmienia. Nie jesteśmy tym zaskoczeni, bo taki cykl odbywa się co roku. Każda z powyższych pór ma swoje wady i zalety. Dajmy na to, taka wiosna sprawia, że znowu chce się nam żyć. Świat z powrotem staje się kolorowy, przyroda i zwierzęta budzą się do życia, a dni robią się coraz cieplejsze. Jednak wiosna to też okres pylenia roślin, a to jak wiadomo, jest bezpośrednią przyczyną alergii.

Zatem gdy jesteśmy na coś uczuleni, ta pora roku nie wydaje nam się już tak atrakcyjna. Nic w tym dziwnego, no bo kto chciałby mieć czerwone oczy i stale zapchany nos. Na szczęście w takim wypadu pomagają leki, które skutecznie łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Wiosna to też czas zasiewu roślin, a te- żeby urosły muszą być bezpieczne. Walka ze szkodnikami jest w tym okresie bardzo istotna, bo to od niej zależy jakość plonów.

Latem natomiast możemy cieszyć się ze słoneczka i darów natury. To czas, w którym wszystko dojrzewa i rozkwita. W letnich miesiącach drzewa uginają się od owoców, a na polach pojawiają się zboża. To z nich powstaną zasoby mąki, z których będziemy czerpać przez pozostałe części roku. Lato, choć kojarzy się nam z przyjemnością, może też być niebezpieczne. To w tym okresie pojawiają się gwałtowne burze i anomalie pogodowe. To wszystko przez masy powietrza, które ścierają się ze sobą. W wyniku tego dochodzi do gwałtownych burz, które potrafią zniszczyć plony, budynki gospodarcze czy domy. Choć wakacje to czas wypoczynku- nie zwalnia to nas od zachowania czujności.

Jesień to czas zbiorów i przygotowywania się na nadejście chłodów. Wiemy o tym doskonale, dlatego zbieramy owoce i warzywa, by nie zniszczyły i pierwsze przymrozki. W tym celu zebrane warzywa chowa się do pomieszczeń lub przykrywa ziemią. Przyroda jesienią jest różnokolorowa. Z drzew spadają liście, szyszki lub żołędzie. Zwierzęta wyczuwają, że trzeba robić zapasy, inaczej zimą czeka je głód.

My też czujemy, że jesień to nie to samo, co lato. Zmuszeni przez aurę wyciągamy ciepłe swetry i szaliki, bo nie chcemy się przeziębić. Jesienią musimy też przyzwyczaić się, że zmienia się czas. Stąd też powinniśmy pamiętać, kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy. Czynimy to zawsze w ostatni weekend października. Czas zimowy różni się tym od letniego, że śpimy o godzinę dłużej.

Zima to czas, w którym powinniśmy zadbać o zwierzęta. One w odróżnieniu od nas nie potrafią radzić sobie z brakiem pożywienia, a gdy im go zabraknie, po prostu umierają. My ludzie jesteśmy zaradniejsi i nam nie grozi głód ani zimo. Potrafimy utrzymać ciepło w naszych domach i nosimy ciepłe ubrania, a to zapobiega wyziębieniu. Zima to niestety czas wielu wypadków. Dzieje się tak przez to, że jezdnia jest skuta lodem, a przez to śliska. Musimy zachować przez to większą ostrożność. Zresztą wypadki komunikacyjne, przydarzają się nie tylko kierowcom. Piesi też są narażeni na różnego rodzaju urazy. Zima, choć piękna jest też bardzo niebezpieczna. Musimy o tym pamiętać, bo inaczej może paść ofiarą nieprzyjemnej sytuacji, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here