Zastanawialiście się kiedy jest pełnia? Tu znajdziecie odpowiedź.
Pełnie księżyca możemy ujrzeć 14 dni i 19 godzin po nowiu. Wtedy Srebrny Glob ustawia się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i dzięki temu jest on można powiedzieć nawet, że w całości oświetlony, a to z kolei ułatwia jego swobodną obserwację. Księżyc, który jest w pełni, jest prawie 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, jednak już taka jego jasność potrafi rozświetlić nocne niebo.
Zjawisko pełni występuje tylko raz w miesiącu. Od czasu do czasu zdarza się jednak, iż ma ono miejsce aż dwukrotnie. Wówczas mówimy o Pełni Niebieskiego Księżyca (Blue Moon). Nie oznacza to jednak, że tarcza księżycowa staje się wówczas całkowicie niebieska. Zazwyczaj przyjmuje ona kolor szary, czerwony bądź różowy. Nazwa ta ma bowiem podkreślić względną rzadkość tego zjawiska, które można obserwować średnio raz na 2,7 roku. Ostatnią Pełnię Niebieskiego Księżyca w Polsce odnotowano 31 marca 2018 roku. Kolejne tego typu zjawisko będzie można obserwować w październiku 2020 roku. Prawdziwie niebieski Księżyc można jednak czasami zaobserwować, o czym mieli okazję przekonać się pod koniec dziewiętnastego wieku mieszkańcy Indonezji. Po eksplozji wulkanu Krakatau, Księżyc świecił na niebiesko przez prawie dwa lata.
To, jaką barwę przybierze Księżyc będący w pełni zależy w głównej mierze od zanieczyszczenia atmosfery. Na unoszących się pyłach załamują się bowiem promienie słoneczne i czerwone światło jest całkowicie przez nie pochłaniane, a pozostała część wiązki barwi księżycową tarczę na delikatny błękit.
O wpływie pełni na zachowanie ludzi czy zwierząt słyszał chyba każdy z nas. To w tym czasie, według wielu wierzeń wyją złowieszczo wilki, a niepokój innych stworzeń jest co najmniej zastanawiający. Dzieje się tak dlatego, iż podczas pełni Srebrny Glob bardzo silnie oddziałuje na Ziemię, a poziom wód znacząco wzrasta. Dotyczy to również poziomu płynów w organizmach żywych. Procesy zachodzące w tym czasie w przyrodzie gwałtownie przyspieszają i z chwilą pełni, osiągają swój punkt kulminacyjny. Dlatego też niektórzy z nas mogą bardziej narzekać na zaburzenia snu lub nadpobudliwość. Jesteśmy w tym czasie także bardziej drażliwi i miewamy bóle głowy. Najtrudniej przechodzą ten okres jednak osoby chore psychicznie, które czują się podczas pełni silnie pobudzone, a nawet popadają w desperację i nieokiełznany gniew. Stąd też w wielu językach słowa określające ludzi obłąkanych pochodzą od słowa „luna” – czyli Księżyc. Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Yale, którzy od lat badają to zjawisko są zdania, iż podczas pełni wzrasta liczba przestępstw, szczególnie tych na tle seksualnym. Niektóre dane statystyczne mówią również, że w czasie pełni Księżyca zdarza się więcej wypadków drogowych, ataków serca, rozbojów, morderstw czy prób samobójczych. Nie ma się jednak co dziwić. Pełnia Księżyca to jakby przyrodnicza bomba zegarowa – na szczęście, w większości przypadków, niegroźna. Przypadki niekontrolowanej agresji występują jedynie wówczas, kiedy z jakiś powodów człowiek tłumi w sobie wybuch nagromadzonej wcześniej energii.