Kalendarz nie jest zbyt skomplikowany. Mamy jedynie cztery pory roku, dwanaście miesięcy i siedem dni tygodnia. Każdy dzień dzieli się na dwadzieścia cztery godziny, a godzina to sześćdziesiąt minut.
Pór roku dzieci uczą się już w szkole podstawowej. Prawie każdy potrafi je zatem wymienić po kolei. Niemalże wszyscy ludzie, nawet z własnego doświadczenia, potrafią wskazać główne cechy każdej z nich. Mogą się zdarzać jedynie problemy ze wskazaniem konkretnych dat. Wątpliwości pojawiają się przy kwestach dotyczących wskazania daty kiedy zaczyna się kalendarzowa zima bądź kiedy kończy się kalendarzowe lato.
Pierwsza pora roku, przy której warto się zatrzymać to jesień. Skojarzenia przychodzące na myśl, kiedy mowa o tym okresie to chociażby spadające liście z drzew, kasztany i deszczowa pogoda. Wielu czas ten kojarzy się smutno, gdyż podczas jesieni obchodzi się święta poświęcone zmarłym, czyli Dzień Zaduszny i Wszystkich Świętych. Jesień to jednak czas melancholii, wyciszenia.
Po jesieni przychodzi czas na zimę. Zima powinna kojarzyć się głównie ze śniegiem, sankami i mrozem. Od paru lat niestety nie zawsze tak jest, a śnieg zastępuje deszcz i pogoda nie należy do tych wymarzonych. Zima to również okres, w którym obchodzone jest święto Bożego Narodzenia. Te parę dni stają się okazją do rodzinnych spotkań, prezentów i śpiewania kolęd. Zgodnie ze zwyczajem o dwunastej w nocy ludzi idą na Pasterkę, a podczas kolacji wigilijnej dzielą się opłatkiem. Legenda głosi, że Wigilia to także jedyna noc podczas, której ludzkim głosem przemawiają zwierzęta. Zimą obchodzi się także Sylwester i Nowy Rok. Wiele ludzi rozpoczyna nowy czas w zgodzie z własnymi postanowieniami. Wielu osobom zima może kojarzyć się zatem jako czas zmian i początku czegoś nowego.
Po zimie przychodzi czas na wiosnę. Kojarzy się ona z budzeniem się do życia zwierząt, roślin, drzew. Pierwszy Dzień Wiosny obchodzony jest 21 marca. W tradycji uczniowskiej ten dzień uznawany jest także za Dzień Wagarowicza. Nauczyciele sami przyzwalają na brak lekcji w tym czasie. Dzień często czczony jest przez organizację zawodów sportowych czy gier zespołowych. Wiosną obchodzone jest też Święto Wielkanocne.
Ostatnia już pora roku, przy której także wypada się zatrzymać to lato. Czas to piękny, w którym dni są najdłuższe, a słońce podnosi temperaturę na termometrach. Dla wielu ludzi lato kojarzone jest z wypoczynkiem, kąpielami w jeziorze i wędrówkami po górach. Jest to bowiem pora roku, w której pracownicy najczęściej biorą wolne, a uczniowie nie muszą chodzić do szkoły. To również czas wolny od zajęć dla studentów. Letnie przygody kończą się wraz z nadejściem jesieni i cały opisany cykl powtarza się od nowa.
Warto wspomnieć, że na świecie są takie miejsca, w których mieszkańcy nie znają wszystkich wymienionych pór roku. Jednym z nich, takim gdzie panuje wieczna zmarzlina, jest Grenlandia. Odwiedzenie kraju takiego jak Polska w środku upalnego lata mogłoby być dla rdzennego mieszkańca tamtych terenów prawdziwym szokiem.