Rodzicielstwo praktyczne

Bycie rodzicami to ciężki orzech do zgryzienia. W czasie ciąży matki i ojcowie mają tylko 9 miesięcy aby inaczej zorganizować swoje życie. Oprócz aspektu psychicznego, muszą się oni odpowiednio przygotować. Muszą kupić ciuszki, wózek, łóżeczko, zabawki, urządzić pokój, to wszystko jest bardzo czasochłonne i wymaga dużego nakładu pieniędzy, chociaż jestem pewna, że satysfakcja z bycia rodzicami im to wynagradza. Po porodzie przychodzi czas na następne wydatki: pieluszki, smoczki, buteleczki. Dziecko rośnie w zastraszającym tempie, co chwilę wyrastając ze starych ciuszków, czy bucików. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, pojawia się kolejne, niemałe wyzwanie dla rodziców. Całe mieszkanie lub dom należy odpowiednio przygotować, podwoić swoją uwagę i skupić się w całości na maluchu, bo wtedy ryzyko, że może sobie zrobić krzywdę jest bardzo duże. Kolejne etapy rozwoju dziecka także mogą dać w kość, ale przynoszą też wiele radości. Pierwsze słowa, pierwsze rysunki, pójście do przedszkola… To wszystko jest piękne, jednak wiąże się z ogromnym poświęceniem rodziców.
Bycie rodzicem, to nie tylko spacerowanie z wózkiem, urocze zdjęcia, ale to także wysiłek, rozwaga i odpowiedzialność, dlatego warto mądrze do tego podejść. Należy odpowiednio wcześniej kupować rzeczy dla dziecka, nigdy nie dopuścić do tego, alby zapasy, na przykład pieluszek, czy mleka się skończyły. Istnieją specjalne sklepy internetowe z rzeczami dla maluszków, myślę, że jest to dobra opcja dla rodziców zapracowanych i zaabsorbowanych rodzicielstwem. Oczywiście wszystkie rzeczy można dostać stacjonarnie. Pieluszki można zakupić nie tylko w drogeriach, czy supermarketach, ale także w drobnych, lokalnych sklepach osiedlowych. Jeżeli chodzi o ciuszki, to praktycznie każdy większy sklep odzieżowy posiada w swoim asortymencie ubranka dla dzieci. Większość z tych sklepów dzieli się na dział męski, żeński i dziecięcy. Z zabawkami też nie ma większego problemu, ponieważ w większości galerii handlowych znajduje się przynajmniej jeden ogromny sklep wypełniony po brzegi zabawkami dla dzieci i to w każdym wieku. Istnieje oczywiście możliwość zakupienia wszelkiego rodzaju zabawek przez internet, gdzie wybór jest naprawdę ogromny, ceny dogodne i każdy na pewno jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego. Należy jednak pamiętać, że rozwój dziecka w pierwszych miesiącach jego życia jest najważniejszy, dlatego warto zainwestować w zabawki interaktywne, które będą rozwijały umysł, ciekawość oraz wyobraźnię maluszka.
Wiadomo, że wszystkie materialne rzeczy są ważne i niezbędne do wychowania dziecka, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że maluch najbardziej na świecie potrzebuje uwagi, zainteresowania i czasu rodziców. Im bardziej rodzic jest szczęśliwy i usatysfakcjonowany ze swojego rodzicielstwa, tym lepiej dla dziecka. Pamiętajmy o tym, że nawet te najmniejsze szkraby potrafią odbierać bodźce z otoczenia i mimo tego, że może nie do końca potrafią się porozumiewać, to czują każdą emocję rodzica. Warto być mądrym, rozważnym, odpowiedzialnym rodzicem, dlatego, że to właśnie w tym najmłodszym pokoleniu leży nasza przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here