Sadzenie mieczyków - jak robić to dobrze?

Każdy z nas, lubi, kiedy w ogrodzie jest pięknie i zielono. Nie musimy jednak martwić się, że w naszym ogrodzie nie będzie zielono i kolorowo, jeśli np. nie wiemy kiedy sadzić mieczyki. Mieczyki to piękne kwiaty cięte, które są prawdziwą ozdobą zarówno ogrodu, jak i naszego mieszkania. Niestety, są to też kwiaty bardzo wymagające, jeśli chodzi o ich pielęgnację jak również sam proces sadzenia. Jak zatem sadzić mieczyki? Na co powinniśmy zwracać największą uwagę, jeśli mowa o ich prawidłowej pielęgnacji? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – odpowiednia gleba

To, na co należy zwrócić największą uwagę, jeśli chodzi o sadzenie mieczyków, to gleba, do której wsadzimy nasze sadzonki. Mieczyki, zwane też potocznie gladiolami, bardzo lubią takie miejsca, które jednocześnie zapewniają odpowiednią ilość słońca, jak również zapewniają dostęp do cienia. Bardzo ważne jest też to, aby sadzić mieczyki w miejscach, które są możliwie jak najlepiej osłonięte przed wiatrem. Nie możemy też zapominać o tym, jaką glebę należy wybrać, jeśli mowa o sadzeniu mieczyków. Powinniśmy zadbać o to, aby gleba, do której wsadzamy mieczyki, odznaczała się pH pomiędzy 6,5 a 7, a jednocześnie była żyzna i niezwykle bogata w składniki mineralne. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zapewnić mieczykom prawidłowy wzrost oraz sprawić, by wyrosły one piękne i bardzo dorodne. To jednak dopiero początek drogi, jeśli chodzi o sadzenie mieczyków. Na co zatem jeszcze powinniśmy zwrócić w tym aspekcie uwagę?

Najlepszy czas na sadzenie mieczyków

Kiedy już wiemy, czym dokładnie powinna odznaczać się gleba, do której wsadzamy nasze mieczyki, czas zastanowić się, kiedy powinniśmy zacząć je sadzić. Większość poradników ogrodnika wskazuje na to, że najlepszym czasem, jeśli chodzi o sadzenie mieczyków, jest przełom kwietnia lub też początek maja. Wybierając taki przedział czasowy, zapewniamy naszym mieczykom odpowiednie warunki rozwoju. Zabezpieczamy je przed zimnem, wiatrem, a jednocześnie sprawiamy, że mają one stały dostęp do słońca. Nie jest jednak żadną tajemnicą fakt, że pogoda w okresie wczesnowiosennym, lubi być kapryśna. Nie możemy zatem sztywno trzymać się powyższych terminów, jeśli mowa o sadzeniu mieczyków. Bardzo ważne jest w tej kwestii to, aby gleba w naszym ogrodzie nagrzała się do odpowiedniej i bezpiecznej dla gladioli temperatury – czyli do 10 stopni Celsjusza.

Jakie mieczyki sadzić, czyli wybieramy bulwy

Jak z pewnością każdy z was wie, mieczyki są roślinami bulwiastymi. Żeby zyskać pewność iż urosną one piękne i dorodne, powinniśmy starać się wybierać takie bulwy, które są dorodne. Zwróćmy uwagę na to, aby bulwy mieczyków, które decydujemy się wsadzić, były suche i pozbawione plam czy oznak żerowania na nich szkodników. Należy je w tym celu bardzo dokładnie obejrzeć. Przy sadzeniu mieczyków, należy zachować bezpieczną odległość odstępów pomiędzy bulwami – najlepiej, jeśli wynosi ona od 10 cm do nawet 15 cm. To najlepsze rozmieszczenie bulw w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here