Zmiana pracy- umowa na czas nieokreślony

Kiedy wymieniamy najbardziej stresujące wydarzenia w naszym życiu, najczęściej wspominamy o rozstaniach, o śmierci kogoś bliskiego, o przeprowadzce oraz o zmianie pracy. Zmiana pracy choć wymieniona na końcu jest przecież ogromnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka, czasem radosnym, czasem smutnym- wszystko zależy od okoliczności w jakich dojdzie do zmiany pracy. Warto więc poświęcić chwilę aby przemyśleć sobie dokładnie co myślimy o naszej obecnej pracy, czy chcemy ją zmienić, czy odpowiada nam umowa z pracodawcą i zakres naszych obowiązków. Najlepiej wziąć kartkę papieru i spisać sobie wszystkie elementy dotyczące naszego zatrudnienia, a następnie zastanowić się co chcielibyśmy zmienić i w jaki sposób.
Wiele osób zaczynających swoją karierę zawodową zastanawia się kiedy umowa na czas nieokreślony zostanie z nimi podpisana i co to tak naprawdę oznacza. Zazwyczaj pierwsza umowa, jaką podpisuje z nami pracodawca, to umowa na okres próbny. Okres próbny jest oczywiście kwestią umowną i w różnych firmach trwa różny okres czasu. Najczęściej spotykany czas to trzy miesiące. To wystarczający okres, aby samemu zorientować się na czym polega praca, jaka jest wizja i misja firmy, dokąd zmierza firma i jej działania, a także czy nam się podoba nowe stanowisko i nasze obowiązki. Okres próbny to czas wytężonej pracy, wielu nowych obowiązków, nauki często nowych programów i rozwiązań, z których będziemy korzystać w przyszłości. Warto ten czas poświecić na dokładnie zgłębienie wiedzy i informacji przydatnych na kolejnych etapach rozwoju w firmie. Po tym okresie zazwyczaj przychodzi czas na spotkanie z przełożonym i weryfikację dotychczasowych osiągnięć. Wtedy także można zadać pytanie, kiedy umowa na czas nieokreślony zostanie z nami podpisana, zazwyczaj jednak przedstawiciel pracodawcy informuje nas o tym wcześniej. Spotkanie po zakończeniu okresu próbnego to także świetny czas na negocjację warunków zatrudnienia. Kończy się jeden okres, w czasie którego mieliśmy okazję zaprezentować się pracodawcy w zupełnie nowym środowisku i jeśli spełniliśmy jego wymagania możemy liczyć na podniesienie wynagrodzenia oraz na podpisanie nowej umowy, niejednokrotnie właśnie na czas nieokreślony.
Wciąż jeszcze spotykamy się z umową na okres roczny. Ta umowa następuje po umowie na okres próbny, charakteryzuje się zazwyczaj podniesieniem pensji, ale jest tylko odwleczeniem podpisania umowy na czas nieokreślony tak bardzo pożądanej wśród ludzi podejmujących pracę nie tylko w Polsce, ale też i za granicą. Umowa na czas nieokreślony to przede wszystkim bezpieczeństwo zatrudnienia, różne dodatki, zniżki i tym podobne. Osobę zatrudnioną na czas nieokreślony trudno jest także zwolnić, a jeśli to stanowisko jest likwidowane może ona liczyć na dużą odprawę.
Jak więc wiemy zmiana pracy niesie ze sobą duży niepokój. Dobrze, jeśli płynnie kończymy pracę w jednej firmie i za chwilę zaczynamy w nowej. Warto w tym czasie wziąć sobie także kilka dni urlopu, wyjechać i odpocząć, aby z nową energią ruszyć do działania i nowych obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here